2011. augusztus 30., kedd

A piskóta története...

Általános iskola 6. vagy 7. osztályos lehettem, amikor először készítettem piskótát. Természetesen az anyu segítségével készült a nagy remekmű. Higgyétek el nekem, nincs ebben semmi ördöngösség, csupán jó kis kézi munka kellett hozzá, mert annak idején, falun a kézi habverőn és a fakanalamon kívül nem volt technika. A jó hozzávaló is fontos, igazi falusi frissen tojt tojás. Az előkészületek a következők.


Végy 2 edényt, válaszd szét a tojásokat, az egyikbe a sárgáját, a másikba a fehérjét tedd. Én 10 tojással kezdtem, és a gáz tepsi szépen megtelt vele. Ahány tojást szétválasztottál, annyi púpos evőkanál kristálycukrot tégy a sárgájához és addig keverd, amíg habos nem lesz és a kristálycukor nem serceg a fakanál alatt és a homlokodon is gyöngyözik a verejték. A másik edényben lévő tojásfehérjét pedig addig verjük, amíg olyan kemény habot nem verünk, hogy a habban megáll a habverő. Ha mind a két edénnyel végeztünk, a cukros sárgához hozzáadjuk a habot, de óvatosan, hogy ne nagyon törjön, ezt követően 10 púpos kanál lisztet szórunk a habra és óvatos mozdulatokkal ügyelve, hogy a hab csak keveset törjön, egyneművé tesszük a tésztát. Ha úgy ítéled meg, hogy összeállt a tészta akkor a gáz tepsit kibéleled szilikon papírral és óvatosan elsimítod benne az anyagot. A sütőt melegítsd elő és a forró sütőbe tesszük bele a tésztát. Az az előnyös, ha a tűzhely sütőjén van átlátszó üveg, mert akkor végigkísérheted, hogy hogyan sül a tészta. Nyitogatni az ajtót nem szabad, mert akkor vége a munkánknak, összeesik a tészta. Szép magasra felemelkedve, szélein és a tetején pirosra sülve, laza szerkezetűnek kell mutatkoznia. Ha úgy ítéljük meg, hogy mindez megtörtént, akkor kivehetjük a sütőből a kész tésztát és hagyjuk kihűlni. Legalább 3 ujjnyi vastag tésztát kell, hogy kapjunk, ha kihűlt, akkor középen kettévágjuk és lekvárral megkenjük, az alsó lapot a tetejére tesszük a másikat és porcukorral megszórjuk.

A piskóta tekercs is ugyanígy készül, de ahhoz elég csak 4,5 tojásból készíteni a tésztát, és nagy előny a szilikonos papír, mert amikor megsült a tésztánk akkor csak kikapjuk a táblára a tésztát és konyharuha segítségével óvatosan, de ügyeskedve hogy meg ne süssük, a kezünket feltekerjük a tésztát, és így hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt, visszatekerjük a tésztát és óvatosan lehúzzuk róla a szilikonos papírt, megkenjük a töltelékkel és újra feltekerjük.

Tipp: ha úgy érzed, hogy nem vagy elég jó kondiban és nem rendelkezel a konyhai robotok valamelyikével, akkor a piskóta tésztájának kikeverésénél a liszthez adhatsz egy fél sütőport, de csak a biztonság kedvéért.


2011. augusztus 29., hétfő

A bableves története...


Nem vitás, hogy a bab emberi szervezetre gyakorolt hatása kimagasló. Én most a száraz babról beszélek, aminek több főzési variációját fogom nektek leírni, úgy ahogyan felénk szokás.

Zöldséges bableves csipetkével
A hagymát apróra vágom és megdinsztelem, pirospaprikával megszórom és rárakom a zöldségeket és az előző este leforrázott és áztatott szárazbabot. Füstölt húst is rakhatsz bele, de nélküle is finom leves lesz.  Fűszerezem babérral, fokhagymával, sóval, borssal, naturella vegetával, felengedem vízzel és a kuktában készre főzöm.
Amíg fő a leves addig 1 tojáshoz pici vízhez sóval, annyi liszttel amennyit felszív, tésztát gyúrok. Amikor a massza összeállt liszttel megszórom, hogy ne ragadjon, és apró csipetkéket morzsolok a mutató és középső ujjammal. Ha készen vagyok és a leves is megfőtt, akkor beleszórom a levesbe a tésztát és felfőzöm a levesünket, addig, amíg a tészta mind ott nem sorakozik a leves tetején.

Rántott bableves
Az előző leírástól annyiban tér el, hogy a hagymát nem kell összevágni, hanem az összes hozzávalót egy fazékba teszem, felöntöm vízzel, fűszerezem és készre főzöm. Külön kis lábasban zsiradékot hevítek, rádobok 2 fakanál lisztet és egy kissé megpergelem, majd dobok rá jóféle pirospaprikából egy teáskanállal, gyorsan keverem, felengedem vízzel és igyekszem kikeverni, hogy ne legyen csomós. Majd ezzel nyakon öntöm a levesünket. Felforralom és készen is van a második féle fajta bablevesünk.

Rántott bableves savanyú káposztával

A hozzávalók ugyanazok, kiegészítve egy fél kiló savanyú káposztával, amit ugyanúgy kell megfőzni, mint az előző bablevest.

Hagyomány: Ezt a levesfajtát inkább télen főzték felénk és másnap száraz krumplit főzött hozzá az anyu. A száraz krumpli, tulajdonképpen a következőkből áll.
Krumplit pucolok, megmosom, és sós vízben megfőzöm. Leöntöm a vizet róla és félre teszem. Egy kisfej vöröshagymát kevés zsiradékon megdinsztelek adok hozzá pirospaprikát és a krumplira öntöm. Összeforgatom, és krumpli törővel megtöröm. A másnapos bablevesünket, ami ekkorra már besűrűsödött, meglangyosítom és a meleg krumplival tálalom.

Tejfölös bableves füstölt hússal

Ehhez a leveshez több babot kell beáztatnunk előző este, mert csak babból füstölt húsból, 2-3 gerezd fokhagymából áll az egész, no meg a tejfölös habarásból a végén. A házi füstölt sonka egy részét megfőzzük egészben a babbal a kuktánkban, vigyázzunk a füstölt hús sós, ezért nem ajánlatos a főzés előtt sót adni a leveshez. Amikor megpuhult minden, habarást készítünk, 1 pohár tejfölt simára keverünk 2 fakanál liszttel, majd felengedjük 1 dl tejjel, csomómentesre keverjük, és a végén felöntjük a kész levesünket vele, felforraljuk még egyszer, esetleg sózzuk, ha szükség van rá.

Babgulyás
Az én variációmban, az általában készített sertés combból egy pörköltet készítek, de egy kevés füstölt hússal is megszoktam bolondítani,  erre rárakom a karikára vágott vegyes zöldségeket, fűszerezem fokhagymával, babérral, sóval, borssal, köménnyel és készre főzöm a kuktában. Lehet bele csipetkét készíteni, de szerintem nélküle is pazar fogás, finom házi kenyér jobban csúszik vele.

2011. augusztus 26., péntek

Még több leves....

Ha már unjuk a húslevest, de mégis valami sok zöldséggel teli tartalmas levest szeretnénk
Grízgaluskával a „vegák” eledele is lehet,
aki pedig még tartalmasabbá akarja tenni, felturbózhatja egy kevés májgombóccal, vagy húsgombóccal. Ezekből a variációkból válogatva változatossá tehetjük a leves repertoárunkat.

Húsgombóc leves
Hozzávalók: 2 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 karalábé, 1 fej hagyma, 1 TV paprika, 1 kisebb paradicsom, zöldségcsokor, só, bors, naturellavegeta, vagy esetleg erőleves kocka, zsiradék.

Elkészítése: A hagymát és a zöldségeket megpucolom, megmosom, 1 kisebb fazékban zsiradékot hevítek, majd a zöldségeket rádobom, és dinsztelem, amíg egy kis szint nem engednek, fűszerezem, majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, és puhulásig párolom, lassú tűzön. Amikor puha lett, de nem főtt szét a zöldség felengedem, annyi vízzel amennyi levest szeretnék készíteni, majd beleszaggatom a galuskákat.

Húsgombóc,- májgombóc
10-15 dkg darált hús, (sertés pulyka vagy csirke, mindegy, de az íze ettől függően más lesz a levesünknek, 1 tojás, 2-3 evőkanál búzadara, kevés reszelt vöröshagyma, fokhagyma, só, bors, kevés zsiradék., az amin a zöldségek lettek dinsztelve.

Grízgaluska
1 nagyobb tojás, annyi kanál búzadara, amennyit a tojás felszív, só, kevés zsiradék, esetleg egy kevés víz. A masszát összekeverjük és állni hagyjuk kb. fél óráig, majd az előkészített zöldséglevesbe egy kanál segítségével, amit először a levesbe mártottunk, beleszaggatunk egy galuskát, a levesnek nem szabad erősen forrni, ha nem fő szét a galuskánk, akkor tökéleteset alkottunk, folytatjuk, amíg tart a masszából.

2011. augusztus 19., péntek

Az igazi húsleves titka...

A vasárnapok és ünnepek levese a húsleves. Igyekszik az ember ettől néha eltérni, de nem tudom ki, hogy van vele 2 hetente csak megkívánom a húslevest. Egészséges étek!
Hogy milyen az igazi, finom húsleves?- hát olvassátok szavaimat és tanácsaimat, és ha mindezt meg is fogadjátok, ha csak egy kicsike érzéketek is van a főzéshez, és ugyebár az akarattal sem álltok hadilábon, szerintem menni fog a főzés.

Tanácsok: nem attól jó a húsleves, hogy nagy fazékban főződ, (az anyu mindig azt mondta, hogy nem vízi levest készítünk, hanem tartalmas, ízekben gazdag levet, a lényeg, hogy jól válasszuk hozzá meg a hozzávalókat).

Fő szempont, hogy házi legyen a hozzávaló, tudom, hogy ez a mai világunkban nagy kincsnek számít, de az én gyerekkoromban falun természetes volt, hogy a kiskertből szedtük ki hozzá a zöldségeket és a baromfiudvarból vágtuk hozzá a húsokat. A mostani szupermarketekben, üzletekben, pedig igyekszem, úgy összeválogatni a hozzávalókat, hogy magyar terméket vásárolok, magyar termelők áruiból. És ami még említésre méltó, hogy mindent alaposan mossunk meg!!

Nem igaz az sem, hogy csak a csontos részből fő jó leves, próbáld csak ki, hogy ha egy egész tyúkot, vagy csirkét teszel oda darabolva abból milyen fenséges készül!

Mindenből fontos a mértékletesség, ne tegyünk semmiből se többet, se keveset, mert az árt az étel ízének, és aki fogyassza annak sem fog ízleni, én egy párszor megjártam! És ez nem csak a húsleves készítésénél betartandó szempont, hanem az élet minden területén megfontolandó tanács.

Ha forró vízbe rakod a leveshúst, akkor az ízek a húsban maradnak, akkor a zöldség íze fog dominálni a levesben.
Ha hideg vízbe rakjuk fel a leveshúst, akkor kifő a hús íze, húsízű lesz a leves.Lassan felforralod, majd leszeded a habját, azután már jöhetnek bele a zöldségek is, a fűszerek is és délre lassan gyöngyözve el is készül a remekünk.

A kacsa, liba, tyúk csirkén, ha igazi hájat találunk, ne nagyon spóroljunk a leszedésével, mert a zsiradékmentes húsból nem fő jó leves, inkább, ha elkészült a remekünk aztán zsírtalanítsuk papírszalvétával, ha valakit zavar, vagy nem emészti a gyomra.

A főzésnek van egy nagyon fontos mozzanata, mégpedig a kóstolás, az én véleményem az, hogy ezt nem szabad mellőzni sohasem!

A levesbe való húsok sokfélék lehetnek: tyúk, gyöngytyúk, pulyka szárny, nyak, aprólék, kacsa, libaaprólék, karaj vagy tarjacsont egy kis hússal ottfelejtve, marhaoldalas, marhalábszár a velős csontjával együtt.

Csak velős csontból is lehet finom levest készíteni. Vigyázz, amíg felfő a csont a vízbe a színe a lének zavaros és feketés színű lesz, de ettől nem kell megijedni, le kell habozni többször és azt követően belerakni a zöldségeket és az ezt követő forrpontot követően takaréklángon lassan kell főzni.

Zöldségek: 2,3 db fehérrépa, 2,3 db sárgarépa, 1 közepes karalábé, 1 hagyma a sárga héjával együtt (szép színt adományoz a levesnek), 2,3 gerezd fokhagyma, 1 paradicsom, 1 paprika, egy nagy csokor petrezselyem összekötözve, lehet bele rakni idény szerint karfiolt, kelkáposzta cikket, kelbimbót is de attól a leves íze káposztás és karfiolos lesz és fújja is az embert. De maga a főtt zöldség íze nagyon finom lesz, természetesen a hús ízű létől.  Ez ízlés dolga és ettől lesz egy étel jucikás vagy zsuzsikás.

Fűszerek: só, szemes fekete bors,(én egy kicsit összeroppantom őket a vágódeszkán a kés markolatával, hogy az íze kifőhessen), reszelt szerecsendió, és egy kanál természetes bio anyagokból készült delikát keverék.

Levesbetétek: cérnametélt, csigatészta, lecsketészta, (rombusz alakú kis kocka), vagy zabszem, kis kocka,
Nem mindegy, hogy melyik fajta húslevesbe milyen tésztát főzünk ki. Ezt a z anyu mesélte, neki meg a az Ő anyja.
Például: a tyúk, csirke, pulyka, gyöngytyúk- cérnametélt, csigatészta dukál, kacsa, libaaprólék, karajcsontos levesbe lecske, kis kocka.

Emlékek: Emlékszem, hogy az apukám nagyon szerette kienni a félig kész levesből a főtt zöldségeket, a főtt hagymát és petrezselyemzöldjét, mint kicsi gyerek én is utánoztam az anyu ezt nem nagyon kultiválta. Az viszont nem volt újdonság számomra, hogy jelenlegi férjemnek is nagyon ízlik a főtt petrezselyem csokor.

Érdekesség, hagyomány: mi felénk borsodban, annak is a zempléni részén Sárospatak és környékén a húslevest a levesbetét tésztával eszik, a következő fogás a főtt hús zöldségekkel és a fenséges májas vagy üres töltelékkel, amit rúdba formáznak meg fóliába téve a húslevesbe rakják, és addig főzik ott amíg meg nem fő. Majd kivéve karikára szelve a főtt húshoz és a zöldséghez adják.

Az anyu sokszor vállalt lakodalmakba főzést és Ő mesélte, hogy a nagy házi falusi lakodalmakban fatüzeléses üstben főzték a finom húslevest és a tyúk mellett a bőre alá töltött csirke is volt egészbe téve, amit ha már úgy ítéltek meg, hogy elég volt a főzésből, akkor sütőbe tették és pirosra pirították. Itt is második fogás volt a főtt hús, töltelék, zöldség.

Tálalás: a leveses fazékból szűrőn átszűröm a leveses tálba a levet és belerakom a kifőzött tésztát, második fogásként húsos tálba rakom a főtt húst, zöldséget és a tölteléket, és mindenki szed magának étvágya szerint. A harmadik fogás a sült vagy rántott hús körettel és savanyúsággal, befőttel, salátával, éppen hogy mi illik hozzá. Negyedik fogás a desszert vagy gyümölcs.


Májas vagy üres töltelék receptje

Hozzávalók:
4 db szikkadt zsemle beáztatva tejbe vagy vízbe és kicsavarva, (figyeljünk, hogy ne ázzon szét a zsemle)
2 vagy 3 db tojás attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb méretűek,
1 kisebb fej vöröshagyma,
2 gerezd fokhagyma,
só, bors,
1 csokor petrezselyem zöldje,
 bio delikát ízlés szerint, (esetleg tartalmazhat sót és akkor a sóval is jól kell gazdálkodnunk)
3,4 db csirke, tyúk vagy 1 db pulyka mája megkaparva,
Ezzel nagyon finom és ízletes lesz a töltelék, de e nélkül is készíthetjük, az is megállja a helyét.

Elkészítése: A zsemléket kicsavarjuk, a májat megkaparjuk, vagy ledaráljuk, a vörös és fokhagymát lereszeljük, a petrezselyemcsokrot apróra vágjuk, a tojásokat feltörjük és hozzáadjuk,a sóval, delikáttal, borssal ízesítjük és összedolgozzuk. A borssal igaz hogy csínján kell bánni azt, mondják, de az a jó, ha a tölteléket összekevered, és fölé hajolva kiérzed a bors illatát.

Ötlet: nálunk a töltelék nagyon ízlik, ezért van, amikor a levestészta helyett a töltelékkel gazdagítom a húslevest. Természetesen akkor kockákra vágom. 

Ugyanezt a tölteléket töltöm a dagadóba, a töltött csirke bőre alá, a pulyka vagy csirkemellbe is.