A vasárnapok és ünnepek levese a húsleves. Igyekszik az ember ettől néha eltérni, de nem tudom ki, hogy van vele 2 hetente csak megkívánom a húslevest. Egészséges étek!
Hogy milyen az igazi, finom húsleves?- hát olvassátok szavaimat és tanácsaimat, és ha mindezt meg is fogadjátok, ha csak egy kicsike érzéketek is van a főzéshez, és ugyebár az akarattal sem álltok hadilábon, szerintem menni fog a főzés.
Tanácsok: nem attól jó a húsleves, hogy nagy fazékban főződ, (az anyu mindig azt mondta, hogy nem vízi levest készítünk, hanem tartalmas, ízekben gazdag levet, a lényeg, hogy jól válasszuk hozzá meg a hozzávalókat).
Fő szempont, hogy házi legyen a hozzávaló, tudom, hogy ez a mai világunkban nagy kincsnek számít, de az én gyerekkoromban falun természetes volt, hogy a kiskertből szedtük ki hozzá a zöldségeket és a baromfiudvarból vágtuk hozzá a húsokat. A mostani szupermarketekben, üzletekben, pedig igyekszem, úgy összeválogatni a hozzávalókat, hogy magyar terméket vásárolok, magyar termelők áruiból. És ami még említésre méltó, hogy mindent alaposan mossunk meg!!
Nem igaz az sem, hogy csak a csontos részből fő jó leves, próbáld csak ki, hogy ha egy egész tyúkot, vagy csirkét teszel oda darabolva abból milyen fenséges lé készül!
Mindenből fontos a mértékletesség, ne tegyünk semmiből se többet, se keveset, mert az árt az étel ízének, és aki fogyassza annak sem fog ízleni, én egy párszor megjártam! És ez nem csak a húsleves készítésénél betartandó szempont, hanem az élet minden területén megfontolandó tanács.
Ha forró vízbe rakod a leveshúst, akkor az ízek a húsban maradnak, akkor a zöldség íze fog dominálni a levesben.
Ha hideg vízbe rakjuk fel a leveshúst, akkor kifő a hús íze, húsízű lesz a leves.Lassan felforralod, majd leszeded a habját, azután már jöhetnek bele a zöldségek is, a fűszerek is és délre lassan gyöngyözve el is készül a remekünk.
A kacsa, liba, tyúk csirkén, ha igazi hájat találunk, ne nagyon spóroljunk a leszedésével, mert a zsiradékmentes húsból nem fő jó leves, inkább, ha elkészült a remekünk aztán zsírtalanítsuk papírszalvétával, ha valakit zavar, vagy nem emészti a gyomra.
A főzésnek van egy nagyon fontos mozzanata, mégpedig a kóstolás, az én véleményem az, hogy ezt nem szabad mellőzni sohasem!
A levesbe való húsok sokfélék lehetnek: tyúk, gyöngytyúk, pulyka szárny, nyak, aprólék, kacsa, libaaprólék, karaj vagy tarjacsont egy kis hússal ottfelejtve, marhaoldalas, marhalábszár a velős csontjával együtt.
Csak velős csontból is lehet finom levest készíteni. Vigyázz, amíg felfő a csont a vízbe a színe a lének zavaros és feketés színű lesz, de ettől nem kell megijedni, le kell habozni többször és azt követően belerakni a zöldségeket és az ezt követő forrpontot követően takaréklángon lassan kell főzni.
Zöldségek: 2,3 db fehérrépa, 2,3 db sárgarépa, 1 közepes karalábé, 1 hagyma a sárga héjával együtt (szép színt adományoz a levesnek), 2,3 gerezd fokhagyma, 1 paradicsom, 1 paprika, egy nagy csokor petrezselyem összekötözve, lehet bele rakni idény szerint karfiolt, kelkáposzta cikket, kelbimbót is de attól a leves íze káposztás és karfiolos lesz és fújja is az embert. De maga a főtt zöldség íze nagyon finom lesz, természetesen a hús ízű létől. Ez ízlés dolga és ettől lesz egy étel jucikás vagy zsuzsikás.
Fűszerek: só, szemes fekete bors,(én egy kicsit összeroppantom őket a vágódeszkán a kés markolatával, hogy az íze kifőhessen), reszelt szerecsendió, és egy kanál természetes bio anyagokból készült delikát keverék.
Levesbetétek: cérnametélt, csigatészta, lecsketészta, (rombusz alakú kis kocka), vagy zabszem, kis kocka,
Nem mindegy, hogy melyik fajta húslevesbe milyen tésztát főzünk ki. Ezt a z anyu mesélte, neki meg a az Ő anyja.
Például: a tyúk, csirke, pulyka, gyöngytyúk- cérnametélt, csigatészta dukál, kacsa, libaaprólék, karajcsontos levesbe lecske, kis kocka.
Emlékek: Emlékszem, hogy az apukám nagyon szerette kienni a félig kész levesből a főtt zöldségeket, a főtt hagymát és petrezselyemzöldjét, mint kicsi gyerek én is utánoztam az anyu ezt nem nagyon kultiválta. Az viszont nem volt újdonság számomra, hogy jelenlegi férjemnek is nagyon ízlik a főtt petrezselyem csokor.
Érdekesség, hagyomány: mi felénk borsodban, annak is a zempléni részén Sárospatak és környékén a húslevest a levesbetét tésztával eszik, a következő fogás a főtt hús zöldségekkel és a fenséges májas vagy üres töltelékkel, amit rúdba formáznak meg fóliába téve a húslevesbe rakják, és addig főzik ott amíg meg nem fő. Majd kivéve karikára szelve a főtt húshoz és a zöldséghez adják.
Az anyu sokszor vállalt lakodalmakba főzést és Ő mesélte, hogy a nagy házi falusi lakodalmakban fatüzeléses üstben főzték a finom húslevest és a tyúk mellett a bőre alá töltött csirke is volt egészbe téve, amit ha már úgy ítéltek meg, hogy elég volt a főzésből, akkor sütőbe tették és pirosra pirították. Itt is második fogás volt a főtt hús, töltelék, zöldség.
Tálalás: a leveses fazékból szűrőn átszűröm a leveses tálba a levet és belerakom a kifőzött tésztát, második fogásként húsos tálba rakom a főtt húst, zöldséget és a tölteléket, és mindenki szed magának étvágya szerint. A harmadik fogás a sült vagy rántott hús körettel és savanyúsággal, befőttel, salátával, éppen hogy mi illik hozzá. Negyedik fogás a desszert vagy gyümölcs.
Májas vagy üres töltelék receptje
Hozzávalók:
4 db szikkadt zsemle beáztatva tejbe vagy vízbe és kicsavarva, (figyeljünk, hogy ne ázzon szét a zsemle)
2 vagy 3 db tojás attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb méretűek,
1 kisebb fej vöröshagyma,
2 gerezd fokhagyma,
só, bors,
1 csokor petrezselyem zöldje,
bio delikát ízlés szerint, (esetleg tartalmazhat sót és akkor a sóval is jól kell gazdálkodnunk)
3,4 db csirke, tyúk vagy 1 db pulyka mája megkaparva,
Ezzel nagyon finom és ízletes lesz a töltelék, de e nélkül is készíthetjük, az is megállja a helyét.
Elkészítése: A zsemléket kicsavarjuk, a májat megkaparjuk, vagy ledaráljuk, a vörös és fokhagymát lereszeljük, a petrezselyemcsokrot apróra vágjuk, a tojásokat feltörjük és hozzáadjuk,a sóval, delikáttal, borssal ízesítjük és összedolgozzuk. A borssal igaz hogy csínján kell bánni azt, mondják, de az a jó, ha a tölteléket összekevered, és fölé hajolva kiérzed a bors illatát.
Ötlet: nálunk a töltelék nagyon ízlik, ezért van, amikor a levestészta helyett a töltelékkel gazdagítom a húslevest. Természetesen akkor kockákra vágom.
Ugyanezt a tölteléket töltöm a dagadóba, a töltött csirke bőre alá, a pulyka vagy csirkemellbe is.