2018. július 31., kedd

Zöldbab főzelék

Hétvégén a kis piaci öreg árus néniktől mindig tudok friss üde azon reggel leszedett zöldségeket vásárolni. Így esett választás a zöld hüvelyű babra. Hétfőn este főzeléket készítettem belőle.

Hozzávalók: kb 1 kg zöldbab, megpucolva, rántáshoz zsiradék, barna rizsliszt, (én ezt használom, mert nem csomósodik), só bors, a kertből kakukkfű, csombor, tejföl, pirospaprika

Elkészítése: A megpucolt zöldbabot felteszem főni sós vízben, a zöldfűszereket apróra vágom és azzal készre főzöm, majd paprikás rántást készítek, amibe beleteszek egy kevés tejfölt is. Simára keverem, majd ráöntöm a babra, elkeverem összerottyantom, tovább ízesítem ha kell sóval borssal, van aki pici ecettel savanyítja, feltétnek, pedig készítettem egy borsos tokányt, amibe nem raktam tejfölt. Majd jövök a tokány receptjével is.



2018. július 30., hétfő

Töltött paprika..

Na hol is, valahol az interneten de találtam egy jó kis receptet a töltött paprikához, hát most elhoztam nektek is, egyszerű nagyon, 
Kifőzök egy zacskó rizst, hagyom hűlni majd 1 fej hagymát fokhagymával megdinsztelek és rádobom a darált húst fehéredésig sütöm sózom borsozom majd 1 tojást rádobok de azt már félretéve a tűzhelyen, amikor kihűl, majd a kettévágott paprikákat megtöltöm vele a tepsibe rakom felöntöm 1 dl vízzel, lefedem fóliával és hagyom összesülni, majd készítek külön egy hagymás fokhagymás bazsalikomos rántást amit felöntök paradicsomlével, ízesítem sóval cukorral, esetleg bazsalikommal, és nyakon öntöm a paprikákat vele.A paprikák lehetnek piros fehér zöld sárga pritamin paprikák is, sütve az ízük istenien finom. Frissen sült kenyérrel nagyon finom.




Rántott karaj Milánói makarónival


A Milánói ahogy én készítem.

Makaróni tésztát kifőzök, melegen tartom amíg el nem készül a szósz.

1 hagymát felszeletelek zsiradékon, rádobom a csíkokra vágott sonkát, majd később a szeletre vágott gombát, sózom borsozom, rakok bele 1 gerezd fokhagymát is, reszelt parmezánt is reszelek bele, majd ha készre főttek akkor nyakon öntöm sűrű házi paradicsomlével és 1 csokor bazsalikomot vágok rá apróra. Össze rottyantom, majd a tésztával összekeverem. Tányérra rakok belőle majd egy szelet rántott husival a tetején és még egy kis parmezánnal díszítem a végén. Jó étvágyat kívánok.


Vasárnapi reggelik...házi sonka csipszen sütött tükörtojás volt sok zöldséggel és bagettel.

Nálunk mostanában a jó kis szalonnás sonkás rántottás reggelik a menők, most vasárnap házi sonka csipszen sütött tükörtojás volt sok zöldséggel és bagettel.

szerintem recept nem hinném hogy kellene hozzá... ha mégis akkor írjatok


Vasárnapi menű...Szilvakrémleves fokhagymával, Bélszín beérni mártással sült krumplival salátával

Vasárnap az nálunk mindig ünnepnap, ( apu amíg nem lett beteg mindig azt mondta a vasárnap ki kell pihenni a heti fáradalmat), sokszor van húsleves, mert valahogy ezt szoktam meg a szüleimtől ezt láttam és tapasztaltam azon a környéken ahol én nőttem fel.

Na de most nem húsleves készült, hanem szilvakrém leves egy kis csavarral.
Gondoltam hogy ne legyen egyhangú a szilva leves, teszek bele fokhagymát, miért is ne hiszen tavaly készítettem fokhagymával töltött szilvabefőttet és nagyon finom lett miért is lehetne akkor a levesbe is tenni.
Szilvakrémleves fokhagymával
Hozzávalók: fél kg szilva kimagozva,  ízlés szerint cukor, fajéj és 2 gerezd fokhagyma, 
Mindezt vízben felfőzöm és turmixolom, majd ha langyosra hült egy kisdoboz tejszínnel összekeverem, ajánlom mindenkinek.

A második fogásomat a TV paprikában egyik séf receptje ihletet.

Bélszín beérni mártással sült krumplival salátával

A megtisztított bélszínt darabokra vágtam, és só, bors hozzáadásával készre sütöttem, ki hogy szereti jól átsütve vagy csak félig, mindenki másként szereti,

A mártáshoz, 20 dkg vajat megolvasztottam, 3 tojás sárgáját kikevertem egy pici vízzel habosra, majd a vajat lassacskán hozzákevertem vigyázva hogy össz ne menjen, olyan mintha majonézt csinálnánk. 

Közben egy kis lábasba redukciót készítek, 1 kis fej hagymát ecetesen eltett tárkonyt apróra vágva 2 dl száraz fehérborral addig főzök amíg éppen hogy csak marad leve, és ezt leszűrve ízesítem a mártásomat vele, utólag ízesítem még egy kevés cukorral is, és a végén vágok bele friss tárkonyt is.

Saláta:
Ami a hűtőben megtalálható, összevágtam egy negyed cikk fejeskáposztát, rá egy sor lilahagymát, a kertből egy szép paradicsomot, rukkolát, pritaminpaprikát, 
kakukkfüvet, szurokfűvet apróra vágtam egy kis üvegbe toltam, majd öntöttem rá olívaolajat pici cukrot tárkonyecetet, sót borsot, majd odaadtam a férjemnek hogy rázza ő is dolgozzon meg a vasárnapi ebédért, majd evéskor ráöntöttem a salátára.
Nagyon finom lett az összhatás

Újabb hétvége....vadas zsemlegombóccal , Zsemlegombóc


Komolyan mondom alig várom, hogy péntek délután legyen és az én drága férjem megkérdezze mit főzöl hétvégén. Nálam ez nem nagy dilemma mert mindig vannak tervbe véve ételek amit már régen ettünk, vagy ha kimegyünk a piacra akkor az idény jellegű zöldségekből gyümölcsökből mindig pompás ételeket lehet összehozni.

A most hétvégi ( 2018.07. 27- 28-29) felállás amit már pénteken elkezdtem a következő volt.

Péntek este vadas zsemlegombóccal 

Így még nem készítettem vadast csak most először, de szerintem lehet hogy ennél a változatnál maradok, nem mintha a marhahúsleveses változat nem lenne jó, az költséghatékonyabb mert egyszerre két ételed lesz, azt is leírom, hogy hogy készítem. Jöjjön akkor a mostani változat.

Van egy barátunk aki bivalyokkal foglalkozik és ha vágás van nála mindíg szól, hogy kérek e valamilyen húst. Azt tudni kell hogy a bivaly a marhahúsra emlékeztető húsféle, talán nem olyan faggyús mint a marha. 
Elkészítése:
Nekem sikerült találnom egy bivaly nyakat, ami jó kis szaftos husika, felszeleteltem, majd 2 db nagyobb darabokra vágott hagymával, 2-3 gerezd fokhagymával, 2 sárgarépával darabokra vágva, 1 fehérrépával, 2-3 babérlevéllel, borssal, sóval felöntve vízzel feltettem párolódni őket. Addig főztem amíg a villa a husiba szépen belesimult.
Ezt követően a hússzeleteket kihalásztam a fazékból, kiszedtem a zöldségeket is, majd azokat villával pépesítettem, csak úgy rusztikusan. Aztán egy serpenyőben rántást készítettem babérlevéllel, majd kevés cukorral ízesítettem, raktam bele 1 kanál mustárt,  majd a zöldségeket is beletettem, jól összekavartam, citromlevet és tejfölt is raktam rá 2-3 kanállal. Az erőteljesebb íz érdekében én még egy löttyintés ecetet is adtam hozzá. Ezután a szelet husikat is hozzáadom, kicsit szét is szedem, ne legyenek nagy darabokban a szószban és rákanalazom zsemlegombócokra.

Zsemlegombóc
Hozzávalók: 2-3 db szikkadt zsemle kockára vágva, 2 db tojás és annyi liszt amiből nokedli sűrűségű tésztát keverünk ki, pici olívaolaj,só

A szikkadt összedarabolt zsemléket egy tepsibe teszem meglocsolom kevés olívaolajjal majd a sütőben megpirítom, amíg ez készül addig összeállítom a nokedlit és ha kész van a  zsemlepirítás azt is beleteszem a nokiba és összekeverem, hagyom állni egy 10-15 percet, hogy összedolgozza magát a két anyag, majd vizet forralok egy fazékba amibe só is kerül bőven. Vizes kézzel gombócokat formázok majd a forró vízbe dobálom őket és addig főzöm amíg készre nem fő, kb 10 perc kell nekik.





Ronda de finom.

A másik variációm a  vadashoz, hogy húslevesként főzöm meg majd abból veszem ki a húst és a zöldségeket, és a további művelet már ugyanaz. Csak annyiban más hogy egy tányér fini husileves is van az ebédhez.

Következő nap szombat, ami piacozással kezdődik, vettünk fejtett babot, szilvát,  és még sok minden mást is, mert mi minden hétvégén a következő 1 hétre vásárolunk és azokból főzőcskézek egész héten.

Fejtett bableves (egy pici hússal, zöldbabbal gazdagon)

Készítettem a kevés húsból egy pörikét, majd arra rátettem a fejtett babot,  2 karikára vágott sárgarépát, 1 fehérrépát, fokhagymát, babérlevelet, 1 kockára vágott krumplit, 1 csokor zöldség zöldjét, lestyánt, fél marék zöldbabot, majd készre főztem. 1 tojásból annyi liszttel amit felvesz csipetkét csináltam, majd belecsipkedtem a levesbe.Sóval borssal ízesítettem.


Másodikként cseh fánkot készítettem mákkal és szilvával hát mit mondjak nagy volt a siker a férjemnél.

Cseh fánk sütőben:
Hozzávalók: 50 dkg liszt, 5 dkg olvasztott vaj, 3 tojás sárgája, 1 kkanál só, 5 dkg cukor, 2 dkg élesztő, 2 dl tej,
Elkészítése: 
Mindezekből kelt tésztát készítek és duplájára kelesztem, azt követően gyúródeszkán kinyújtom, majd a nagy fánkszaggatóval kiszaggatom, sütőpapírral kirakott tepsibe teszem, a közepébe egy pohár aljával mélyedést teszek, majd darált cukorral citromhéjjal vaníliával, pici tejjel kevert mákot rakok a mélyedésekbe és mindegyik tetejére egy fél szilvát rakok. Tojás sárgájával körbekenem a széleit, majd be a sütőbe 180 fokra addig sütöm amíg szép színe nem lesz a tésztának



 Pesztó
Délutánra még volt annyi energiám, hogy pesztót csináljak, mert nagyon megnőtt a fűszerkertemben a bazsalikom.

A nagy darabolós gépembe belerakom a megmosott bazsit, öntöttem rá kb 2 dl olívaolajat, parmezánból kb 10 dkg-t de mindent csak érzésre, 3-4 nagy gerezd fokhagymát, 1 marék dió, sót borsot bele és addig duruzsoltatom a gépet, amíg szépen összeáll egy masszává az egész. Kisebb üveget tisztítok és belerakom a masszát, majd a tetejére öntök még olajat, lezárom és tárolom a hűtőben, ebből készül nálunk a pesztós tészta, aminek a receptje megtalálható a blogon.