2021. november 29., hétfő

 Ma 2021.11.29.-e van hétfő, 

Taksony eredete: török-magyar eredetű; jelentése: jóllakott, elégedett; vad, kegyetlen, féktelen, szilaj. Taksony jelentése: A Taksony név olyan személyiség kialakulását támogatja, akinek jó üzleti meglátásai vannak, és magas elvárásai a helyes vezetést illetőleg. Becsüli a színvonalas zenét, irodalmat, színházi előadást, filozófiai műveket, sőt maga is tehetséget mutat ezeken a területeken. Kedveli a természetet is, és igyekszik minél több időt tölteni a szabadban. Az üzleti világban általában megbecsült pozíciója van. Ugyanakkor a magánéletében nehézségekhez vezethet az a hűvös modor, ami az üzleti életben sikereket eredményez és tiszteletet parancsol. 

Boldog ünneplést 






ha hétfő, akkor nálam mosás, szárítás, vasalás, természetesen főzés is lesz. Tegnap összeraktam a mézes puszedlit, várakozik a hűtőben remélem jól fog sikerülni. Úgy döntöttem, hogy minden advent vasárnapra sütök egy finom karácsonyi sütit, az első gyertyagyújtásra a mézes puszik lettek. A tegnapi dugványozásom a magas ágyásba nem sikerült esett az eső, azt is ma kellene megcsinálni, sok lesz ma a munkám, de ez így jó. Főzni azt hiszem  nem fogok.


**GYOMORPANASZOK ELLEN hagyd héjában a krumplit 

⭐A héj nélkül főtt krumpli keményítőnek számít, mert anyagcserei végterméke sav. Ha azonban héjában főzzük, vagy sütjük az ásványok megmentésével lúgos végterméket kapunk. Ebben az esetben a krumpli nem a keményítők, hanem a zöldségek közé tartozik.

⭐A héjában főtt burgonyában főzés után is megmarad a bélműködéshez szükséges ballaszt- és salakanyag és a C-vitamin nagy része. Télen a C-vitamin egy részét pótolhatjuk a burgonya rendszeres fogyasztásával is.

⭐A szervezet számára legjobb elkészítési módja héjában megfőzni, vagy a sütőben szintén héjastól megsütni. Így őrzi meg legjobban értékes vitaminjait, és az ásványi anyagokat.

⭐Az egykori szegény ember a sütőben, kemencében sült vagy főtt krumplit frissen, sóval, kevés zsírral ette.

⭐A héjában főtt burgonya közömbösíti a gyomorsavat, hurutra, fekélyre, bélgyulladásra javasolt. Elsősorban akkor fejti ki hátasat, ha só nélkül fogyasztjuk.

⭐Alaposan megmosott, nagyjából egyforma burgonyákat felteszünk főni. Főzéstől számított kb. 30 perc múlva leöntjük róla a vizet és hagyjuk kihűlni. Egy részét már fogyaszthatjuk is, de a többit lehűlés után rakjuk hűtőbe, így később fogyasztható még.

Megmarad a tápanyagok nagy része akkor is, ha a burgonyákat alaposan megtisztítjuk, hosszában félbevágjuk, a vágott felületet kévés zsírral, vagy vajjal megkenjük, megszórjuk őrölt köménnyel és a vágott felülettel lefele tepsibe tesszük, sütőben megsütjük.

Süthetjük egészben is az azonos nagyságú burgonyákat. Sütési ideje kb. 60 perc.

Télen, amikor kevés vitaminhoz jut a szervezetünk, burgonyával is pótolhatjuk a C vitamint

**Milyen gyógyító hatásai vannak még a burgonyának?**

●   A szárított gyümölcsök után a burgonya tartalmazza a legtöbb káliumot, mely a szívműködés segítője.

●   Egy friss kutatás szerint a burgonya jó gyógymód lehet az irritábilis bél szindrómával járó székrekedés enyhítésére.

●   A burgonya semlegesíti az antibiotikumok mellékhatását, védő hatást fejt ki a megnövekedett radioaktív sugárzás esetén.

●   Megvédi a szervezetet a bekerült nitrátoktól, és nitritektől.

●   A burgonyában levő B6-vitamin segít az agynak szerotonint előállítani, ezáltal segíti az agyműködést, csökkenti a szorongást.

A krumpli fogyasztás titka a megfelelő ételtársítás. **A krumpli legkönnyebben a zöldségekkel, hidegen sajtolt olajokkal és erjedésgátló fűszerekkel (őrölt kömény és édesnemes piros paprika) emészthető.

Forrás: Egészségtér - Természetes egészség

2021. november 28., vasárnap


 Az első gyertya: BÉKE


Advent első vasárnapján

felgyullad egy gyertya fénye.

Melegítse át szívedet,

legyen fénylő eredménye.


Kezdődik a csodavárás,

ahogy egykor Jézust várták:

szeretettel, bizalommal,

a tűz lángját körül állták.


A megváltó tiszta fényt hoz,

szeretetet, ami éltet.

Felemel a puszta földről,

Isten fiává fogad téged.


Szeretettel tárd ki lelked,

öleld át a nagyvilágot,

kívánd azt, hogy minden ember

itt a Földön, legyen áldott!


 ~ Aranyosi Ervin: Advent – első gyertya



Ma 2021. November 28.-a van vasárnap Advent első vasárnapja ma meggyújtjuk az első gyertyát.

A mai menünk húsleves pulykaszárnyból, és sajtos pulykacsíkok őzgerincformában sütve, hozzá zöldséges gombás rizs, hozzá házi savanyúság vagy befőtt.

A húslevesről nem hiszem hogy kellene írnom receptet hiszen már többször írtam róla. Ami érdekes, hogy swzerecsenydió reszelék is kerül bele. 



A pulykacombot a következőképpen csináltam, 

Kibéleltem baconnal a formát, felcsíkoztam a combot egy tálba, sóztam borsoztam, 2 tojást raktam bele, reszelt sajtot rá érzéssel, 3 evőkanál pankó mozsát, 2 evőkanál tejszínt, összekevertem, majd a formába, hosszába belerakosgattam, tetejére szintén bacon került, zutty be a sütőbe vele fóliát raktam rá, és úgy sült pirulásig. 



Tegnap azaz szombaton, a híres paradicsom levesem csináltam meg,, meg francia marha húsos fazekat bagettel, hát valami fenomenális volt.

Paradicsom leves ahogy én csinálom:

Kb 1 dl tarhonyát megpirítottam 2  evőkanál oliván, 1 kicsi apróra vágott hagymával és 1 reszelt fokhagymával, majd amikor már barnás a tarhonya, felöntöttem a házi bazsalikomos paradicsomlevemmel, cukorral, sóval ízesítettem, felfőztem, chili is ment hozzá, és lezártam alatta a gázt, lefedtem fedővel.



A francia húsos fazék ötlete a hal a tortán, Ördög Nóri főzésekor támadt, mivel volt itthon marha hús és mindig gond  hogy mi kerüljön belőle az asztalra, ezért ez kézenfekvő volt hogy megcsinálom.

Marhalábszárat daraboltam a pörköltnél nagyobb kockákra, 2 evőkanál olivát és 2 evőkanál vajat felforrósítottam, majd 2-3 részben átpörköltem a husikat, majd kiszedtem, került a lábasba a 3 lilahagyma jó nagyok apróra vágva, megpirítva 1-2 foki kísérete mellett, majd ezt is kivesszük, 2 evőkanál cukrot pirít, majd 2 evőkanál lisztet pirítottam felöntöttem 2 dl sörrel, majd vissza minden a lábasba, összekever, ízesít sóval, borssal, 1-1 kakukkfű és rozmaring ág, az utóbbiból elég 1 is, mert nagyon intenzív, babér 2-3 db, felönteni vízzel vagy a maradék sörrel hogy ellepje, fedő rá és be a sütőbe, kb 2,5 órára . Hát igazi ízorgia lett belőle amikor elkészült, ajánlom mindenkinek. Kb 60 dkg lisztből dagasztottam bagetteket, az volt hozzá, fulladásig ettük magunkat, jó volt utána 1 pohár sör.


A zöldséges gombás rizs:
Kifőztem 3-4 marék rizst, majd félretettem, a lábasba 2 evőkanál zsíron megpirítottam 1 kicsi hagymát apróra vágva, majd rá 1 srépa kockára vágva fél marék zöldborsó, és fél marék vargánya gomba, forgattam egy ideig, majd felöntöttem kevés cízzel fedő rá és puhulásig főzni majd a végén rá a rizs összekever borsoz.


Utána almás pite készült, tetején mandulaforgáccsal és sóskaramellel locsolva. 






2021. november 26., péntek

 Ma 2021.11.26.-a van Péntek.

Mindannyian itthon vagyunk, mára sütőtökből leves készült és vaddisznó lapockát sütöttem tandori ízesítéssel. A sütőtök tegnapi 3 db maradék.

Sütőtök leves ahogy én csinálom: fél fej hagymát 2 evőkanál vajon megdinsztelte, fűszereztem kínai ötfűszerkeverékkel kb. 1 teáskanál, só, 1 narancs és 1 fél citrom leve kicsavarva, 1 kkanál chili,  majd felöntve vízzel de csak addig míg ellepi, szétfőztem, majd turmigoltam, aztán átpasszíroztam, szép selymes lett, majd kb fél dl tejszínt öntöttem még bele, meg kicsi cukrot ízlés szerint. Pirított tökmagot ettünk hozzá.



Tandori fűszerrel pácolt vaddisznó lapocka:
A lapockát előző napon, sóztam fűszereztem, kicsi olivával meglocsoltam, másnap kevés zsíron tepsibe tettem kis pohár víz lefedve fóliával, sült 200 fokon kb 1 órát, közben megfordítottam, majd a csontról leszedtem mint egy tépett húst, rizst főztem hozzá, amit 1 kishagymával megdinsztelt zsiradékon elengedtem, majd rá a főtt rizs, bors rá.

2021. november 25., csütörtök

 NOVEMBER 25 - KATALIN NAP sziasztok, fiúk lányok asszonyok, tegnap nem voltam itt, de amit főztem azt leírom majd.

Katalinok boldog névnapot kívánok minden kedves ismerősömnek, barátomnak.



Mára még maradt a tegnapi babgulyásból és rizsfelfújt lesz hozzá, tegnap gombóc volt.

Babgulyás ahogy én csinálom:

Beáztatok 1 csésze szárazbabot, forró vízzel, hagyom, hogy dagadjon 2-3 órát. Addig készítek egy pörköltet, majd pucolok 1 sárgarépát 1 szem krumplit, 1 fehérrépát, babér fokhagyma, 1 csokor zöldségzöldje bele majd a babot is beleteszem, és addig főzöm amíg puha lesz 1 késhegynyi szódapor puhítja a babot. 1 fakanál  zsíron megpirítok 2 fakanál lisztet, pirospaprika bele, vízzel felenged, besűrít majd nyakon öntöm vele a levest, ne felejtsétek megkóstolni és ízesíteni, só bors csodákra képes.

Gombóc:

Én most szilvát a fagyóbol vettem ki, hagytam kiengedni, fahéjjal és cukorral ízesítette, máskor nem fogom használni, nem volt jó íze, úgyhogy maradok a szilvalekvárnál, vagy a befőttnél. 3-4 szem krumplit megpucolok, megfőzöm puhára, mad vagy lereszelem, ez jobb vagy megtöröm krumplitörővel. Hagyom a nyújtó fán kihűlni, mad 1 evőkanál zsírt teszek bele, csipet só, én most 1 tojást is raktam bele, de nem releváns, inkább csak a sárgája. Összegyúrtam annyi liszttel amennyit felvett, de nem volt kemény, hagytam kicsit pihenni, majd kinyújtottam, felkockáztam beleraktam a szilvákat és gyors mozdulatokkal összebömböjítettem öket, mire ez elkészült már forrt a sósvíz fedő alatt és már raktam bele a gombócokat. 1 fakanál zsíron zsemlemorzsát pirítottam, ebbe szedtem bele és forgattam át a gombócokat. A gombócok akkor jók, amikor feljönnek a víz felszínére. Fahéjas cukorral is megszórtam.


Rizsfelfújt:

4 marék rizst feltettem főni sós vízbe, amikor megfőtt leszűrtem majd 4 tojást szétválasztotta, kikevertem valamennyi cukorral, ízesítette, vaníliával, meg egy maradék vaníliás pudingot is beletette, majd a felvert tojás habja hozzá, 1 dl tejet is tettem bele, kivajazott formába öntöttem alá került egy hintés búzadara is,szilvalekvár darabokat is raktam bele meg 1 kevés mazsolát készre sütöttem 200 fokon légkeverésen. , 




Kopogós, vagy tocsogós?

🌨❄️🌨❄️🌨❄️🌨❄️🌨

A Katalin nap a régi időszámításban az első téli nap volt.

A közismert időjóslás szerint: Ha Katalin kopog, karácsony locsog.

Azaz, ha ezen a napon beáll a fagy, akkor a karácsony esős,

sáros, enyhe lesz, de ha Katalinkor enyhe az idő,

akkor karácsonykor fagyra számíthatunk.


Ugyanerre utal egy másik mondás:

„Ha Katalin szépen fénylik, a karácsony vízben úszik”.


A népköltészetben is, közmondásainkban, szólásainkban

gyakori a Katalin név. Az okos, talpraesett, táncos lábú

lányokat nevezik Katónak, Katicának, aminek egyik oka

Alexandriai Szent Katalin legendájában kereshető.


Szent Katalin a kórházak, a betegek, az elesettek védőszentje.

Alexandriai Szent Katalin ünnepét a keresztény egyház

november 25-én, vértanúságának napján tartja.


Az őszi hónapok közül általában november a legködösebb,

legcsapadékosabb. Ilyenkor már csak az utolsó termények

betakarítása van hátra a szántóföldekről, a falun élő,

gazdálkodással foglalkozó emberek már csak a ház körüli

munkákkal foglalatoskodnak.


A népi hagyományban házasságjósló nap a mai.

Lányos házaknál gyümölcsfáról vágtak ágat, vízbe tették,

s úgy tartották, ha karácsonyra kizöldül a „katalinág”,

farsangkor férjhez megy a lány.

Volt olyan szokás is, hogy az ágaknak férfinevet adtak, s amelyik

leghamarabb kivirágzott, olyan nevű legény lehetett a jövendőbeli.

A kivirágzott “katalinágat “– szinte már jegyajándékként –

karácsony ünnepén átadták a jelöltnek.


A Katalin nap dologtiltó nap is volt: nem őröltek a malmok,

nem szántottak.

A gyengébb nem képviselőinek nem volt szabad kenyeret sütni.

Katalin a mulatozás napja volt, a Katalin napi bálok népszerűsége

ma is töretlen.


Régen Katalin napjával befejeződött az őszi bálok, lakodalmak időszaka, mert közelített az adventi csendesebb, böjtös időszak,

amikor már sem lakodalmakat, sem táncmulatságokat nem tartottak.


Boldog névnapot a Katalinoknak!🥰


2021. november 22., hétfő

Ma 2021.11.22 van hétfő. Ha hétfő akkor mosás nap, szárítás vasalás. Utóbbit nem nagyon szeretem, de muszály és az nagy úr.

Ma szembesültem vele, hogy elfogyott a kenyér, kalács van de azért kell a kenyér, is, már kel a lelkem, van sajtkrémem is, abból sajtos-tepertős  rudacskák lettek, sül a sütőbe az első tepsivel, mindjárt írom, hogy hogy csináltam, Estére maradék húsleves van és pizzát gondoltam, de lehet hogy megcsinálom a zöldbabot főzeléknek kevés burgonyával és van még töltött libanyak, ami jó lesz feltétnek. 



Tepertős-sajtos rúd ahogy én csinálom: 30 dkg lisztet, 20 dkg darált tepertőt, teáskanál sót, 25 dkg krémsajtot, gépben elkevertem, raktam bele kevés szódabikarbónát, hogy könnyebb legyen, ha ragacsos akkor tegyünk bele 1-2 kanál lisztet, pihentessük keveset, majd kinyújtom 1 újnyi vastagra, szórok rá chilit, köményt, bocs előtte elhabart tojással lekenem, felvágom derelyevágóval, vékony rudacskákra, majd sajttal leszórom, tepsibe vele, 200 fokos sütőbe be pirosra sütni.



Pizzát is sütöttem:

Egy kis szösszenet:

Fokhagymával a nehézfémek ellen 

A fokhagymában található kénvegyületek képesek arra, hogy a nehézfémekkel, például higannyal, ólommal és kadmiummal ártalmatlan vegyületeket képezzenek, amelyeket a szervezet viszonylag könnyen ki tud választani. Nehézfémek találhatók 

például a fogtömésekhez használt amalgámban, vagy a levegővel belélegzett, az autókból és gyárakból származó gázokban. Hosszú távon károsítják a látóidegeket, a vesét, a tüdőt és a májat. 

Az amalgámtömések kicserélése után ajánlatos egy nagy pohár meleg tejet inni, amelybe egy-két gerezd összetört fokhagymát tettünk. 

Megfelelő adagolás 

Ha megelőzésre és egészségmegőrzésre használjuk 

a fokhagymát, akkor fontos, hogy rendszeresen alkalmazzuk.

2-3 gerezd naponta a megfelelő dózis. Hasmenés kezelésére fogyasszunk el 5-10 gerezdet egész napra elosztva. 

Ajánlatos egész napra elosztva fogyasztani a fokhagymát, mert a benne található illóolajok az érzékeny gyomrot irritálják, ha egyszerre túl magas dózisban alkalmazzuk. A fokhagymatablettát a gyártó utasítása szerint kell szedni, az otthon készített fokhagymatinktúrából pedig napi 2-3-szor 15 cseppet adagoljunk.

Figyelem! 

A fokhagyma antibiotikus tulajdonságai melegítés 

hatására csökkennek, de nem teljesen tűnnek el. 

Nem szabad azonban a fokhagymát túlságosan 

felmelegíteni, mert keserű lesz, és az ételek átveszik ezt az ízt. 

Ezért a főzés vagy sütés végén adjuk hozzá az ételhez

Forrás: Petra Neumayer: Termeszetes antibiotikumok 

2021. november 21., vasárnap

 Ma 2021.11.21.-e van vasárnap.

Ma húslevest főztem, csirke aprólékból és malackaraj csontból, nagyon finom volt, maradt még holnapra is. Azt hiszem hogy elmondhatom, hogy minden vasárnap húslevest fogok csinálni, mert nagyon szeretjük, sokféle húsból lehet, immunerősítő, és egy pici chilivel isteni.

A főtt húst is majdnem mind megettük, a Zsuzsi is ropogtatta a csontokat, neki is ízlett.





Fő fogásnak francia salátát készítettem pankó morzsás pulykamellel. Desszert ma nem volt, pedig már pár napja készülök valamire, de magam sem tudom hogy mi legyen.

2021. november 20., szombat

 Ma 2021.11.20.-a van szombat, 

A mai tervben fonott kalács sütés lesz, rakott káposzta savanyú káposztából és maradt még gulyás tegnapról, az pont elég lesz a mai napra és kocsonyafőzés is lesz.

A kalács ahogy készítettem:

50 dkg liszt, 3 evőkanál cukor, 2,5 dl habtejszín, 2 dkg élesztő, só, 2 tojás, az élesztőt a habtejszínbe felfuttattam, majd a dagasztógépbe tettem mindent és a géppel megdagasztottam simára, majd a sütőt 30 fokra felmelegítve beraktam a sütőbe, míg duplájára nem kelt. Aztán 3 részre osztottam, megfontam, beletettem egy cserép kenyérsütő edénybe, megkentem elhabart tojással. Még egyszer megkelesztettem, újra lekentem tojással, majd a sütőt 220 fokra felmelegítve szép pirosra sütöttem. 




Holnap libamájat sütök, nagyon finom lesz pirítva hozzá a kalács. És természetesen hagymalekvárt is adok hozzá.



Rakott káposzta ahogy én csinálom:

A savanyú káposztát kimostam, majd kicsavartam a vízből és késsel feldaraboltam. 1 nagy hagyma felét felvágtam, felraktam 1 fakanál libazsírra, rádobtam, datált húst, megpirítottam, fokit is reszeltem rá, meg sót, borsot, 3 fél marék rizst feltettem forró sós vízbe, megfőztem készre, elővettem egy szép jénai tálat, a fele káposztával megszórtam az edény alját, mad a fele husi, aztán a rizs, majd a husi másik fele, a káposzta maradék a végére. 3 dl tejfölt megsóztam, 1 tojást elkevertem benne és a tetejére öntöttem, az edény tetejét rárakva 180 fokos sütőbe 1 órát sütöttem. Fél dl vizet öntöttem a rakottasra mielőtt lezártam.



Kocsonya ahogy én csinálom.

Nemrég vettünk 1 fél disznót, annak volt körme füle , farka  és bőrke is, ez utóbbiakból készült ma a kocsonya, 6 literes fazekat töltöttem meg hidegvízzel, 2 újnyi a fazék tetején szabadon hagyva. 1-1 fehér és sárgarépa, 1 nagyfej hagyma ketté vágva, 2 fokhagyma keresztbe vágva, 15 szem Szemes bors, csípős paprika 3 at is raktam bele de nem volt erős, só bőven, azt többször kell kóstolni, mert elég sok kell hozzá. Amikor felfőtt elkezdett habozni, akkor leszedem a habot és takarékra teszem a főzést, és kb4 órát főzöm, az utolsó órában beleöntök 2 dl pezsgőt is száraz legyen. Amikor megkóstolom és már ragad a számszéle össze akkor jó lesz. Lezárom a tűzhelyet, majd hagyom állni, majd kiszedem a bőröket fülét, majd rászűröm a levet, hideg helyre teszem, másnap lilahagymával esszük. Van amikor teszek bele füstölt csülköt is, meg füstölt nyelvet is az utóbbi nagyon finom.


Nahát mit találtam, nagyon jó kis olvasmány.

GYOMORPANASZOK ELLEN hagyd héjában a krumplit

A héj nélkül főtt krumpli keményítőnek számít, mert anyagcserei végterméke sav. Ha azonban héjában főzzük, vagy sütjük az ásványok megmentésével lúgos végterméket kapunk. Ebben az esetben a krumpli nem a keményítők, hanem a zöldségek közé tartozik.

A héjában főtt burgonyában főzés után is megmarad a bélműködéshez szükséges ballaszt- és salakanyag és a C-vitamin nagy része. Télen a C-vitamin egy részét pótolhatjuk a burgonya rendszeres fogyasztásával is.

A szervezet számára legjobb elkészítési módja héjában megfőzni, vagy a sütőben szintén héjastól megsütni. Így őrzi meg legjobban értékes vitaminjait, és az ásványi anyagokat.

Az egykori szegény ember a sütőben, kemencében sült vagy főtt krumplit frissen, sóval, kevés zsírral ette.

A héjában főtt burgonya közömbösíti a gyomorsavat, hurutra, fekélyre, bélgyulladásra javasolt. Elsősorban akkor fejti ki hátasat, ha só nélkül fogyasztjuk.

Alaposan megmosott, nagyjából egyforma burgonyákat felteszünk főni. Főzéstől számított kb. 30 perc múlva leöntjük róla a vizet és hagyjuk kihűlni. Egy részét már fogyaszthatjuk is, de a többit lehűlés után rakjuk hűtőbe, így később fogyasztható még.

Megmarad a tápanyagok nagy része akkor is, ha a burgonyákat alaposan megtisztítjuk, hosszában félbevágjuk, a vágott felületet kévés zsírral, vagy vajjal megkenjük, megszórjuk őrölt köménnyel és a vágott felülettel lefele tepsibe tesszük, sütőben megsütjük.

Süthetjük egészben is az azonos nagyságú burgonyákat. Sütési ideje kb. 60 perc.

Télen, amikor kevés vitaminhoz jut a szervezetünk, burgonyával is pótolhatjuk a C-vitamint.

Milyen gyógyító hatásai vannak még a burgonyának?

●   A szárított gyümölcsök után a burgonya tartalmazza a legtöbb káliumot, mely a szívműködés segítője.

●   Egy friss kutatás szerint a burgonya jó gyógymód lehet az irritábilis bél szindrómával járó székrekedés enyhítésére.

●   A burgonya semlegesíti az antibiotikumok mellékhatását, védő hatást fejt ki a megnövekedett radioaktív sugárzás esetén.

●   Megvédi a szervezetet a bekerült nitrátoktól, és nitritektől.

●   A burgonyában levő B6-vitamin segít az agynak szerotonint előállítani, ezáltal segíti az agyműködést, csökkenti a szorongást.

A krumpli fogyasztás titka a megfelelő ételtársítás. A krumpli legkönnyebben a zöldségekkel, hidegen sajtolt olajokkal és erjedésgátló fűszerekkel (őrölt kömény és édesnemes piros paprika) emészthető.

Forrás: egeszsegter.hu

 2021.11.19.-e van péntek, hűvös reggelre ébredtünk, sétáltunk a Zsuzsival egyet, majd csülöksonkás szendvicset reggeliztünk. Estebédre gulyás levest főztem zepter fazékba, majd mákos tészta volt hozzá. 

Gulyás leves ahogy én csinálom:

Sertéscombot kockára vágtam, majd felforrósítottam a zepter edényt füstölésig, rádobtam a husit, pirítottam, majd, dobtam rá apróra vágott füstölt húsos szalonnát, majd 1 apróra vágott hagyma, pirítani mindent, fél paprika, 1 pari apró kockára vág és ezt is bele dob a fazékba, só, bors, pirospaprika rá, majd felönt kevés vízzel, aztán rádob a krumplit, 1 répát, 1 fehérrépát, fél kicsi zellert, mindent apró kockára 

Vágni, 1 foki gerezdet is bele, 1 kiscsokor zöldségzöldje bele, felönt vízzel és készre főzni, a végén 1 tojásból nokedlit csináltam és kézzel beleszaggattam a levesbe. Nagyon finom lett és zsír nélkül készült, pici bacönnel.

Másodiknak mákos tésztát csináltam, amit ha kifőzöm a keskenymetéltet sós vízben, 5 dkg vajra teszem megkeverem egy tálba, majd ráteszem a cukorral darált mákot. A mákos tészta így tökéletes, 




2021. november 18., csütörtök

 2021.11.18.-a van csütörtök, 

a szerdai napot nem is hiányolom, hiszen piacra mentünk, majd átszaladtunk Gyömrő re a masszírozásra Margóhoz, fél órát voltunk ott mindenem nagyon fájt, de ma másnap jó kis izomlázam van, remélem pár nap és jobb lesz, igaz még 2-3 alkalmat csinálok, hogy rendbe jöjjön a nyakam vállam, csípőm is. Tegnap nem főztem, maradékokat ettünk.

Ma zöldborsó levest csináltam kézi nokedlivel, zellerzölddel, majd leírom hogy csinálom. Másodiknak rizottó készült, ami szintén nem olyan, mint amilyet az olaszok csinálnak, mert ez is inkább olyan Jucikás.

Desszertnek, meg maradt még a képosztás tészta káposztájából egy kevés, így elővettem egy leveles tésztát, megkentem vele, tojással lekentem fekete szezámmal szórtam és megsütöttem.

Zöldborsó leves ahogy én csinálom: 

egy kisebb fazékba tettem zöldborsót, fél fej hagymát apróra vágva, 1 psprika, 1 paradicsomot, házi vegetával sóval ízesítettem, majd készre főztem. Aztán a másik fél hagymát 1 fakanál lisszttel 1 kanál zsíron megdinszteltem, pirospaprikát dobtam rá, felengedtem vízzel, majd felöntöttem a levesre, borsoztam felfőztem utólag kóstoltam ízesítettem  majd 1 tojásból nokedlit kavartam, és kézzel kiskanállal, beleszaggattam a levesbe. A paprikát, parit később kiszedem.



Rizottó ahogy én csinálom:

Sok rizst főztem ki a múltkor ezért valamit ki kellett találnom, hogy mire használjam fel, ezért esett a választásom a rizottóra, igaz én nem a szottyosat szeretem hanem amikor pereg a rizs. Daraboltam fel egy kevés combot, daraboltam fel húsos szalonnát, a pörcöt kiszedte, rádobtam a hagymát, megdinszteltem, rádobtam a husit, meg még daraboltam fel egy kevés füstölt husiz is hozzá, 1 paradicsom, fél paprika is ment bele apró kockára vágva, só bors, pici chili, megfőztem, majd még 1 sárgarépát is dobtam hozzá főzés közbe az is megpuhult, aztán rádobtam a kifőzött rizst összekavartam, közben eszembe jutott hogy megmaradt egy kevés habart tojás, azt is rádobtam, majd reszeltem   Rá sajtot, és elzártam alatta a gázt. Petrezselyemmel megszórtam.




2021. november 16., kedd

 2021.11.16.-a van kedd, ma egy kicsit később jövök, takarító volt nálam, ilyenkor egy keveset beszélgetek is, meg szoktam segíteni is neki. 

Amikor elment akkor kezdtem hozzá a főzéshez, fokhagyma krémlevest csináltam fokhagymás pirított kenyérkockával, székelykáposztát, és palacsintát.

Fokhagyma krémleves ahogy én csinálom: volt 1 db póréhagymám, 1 vöröshagyma, és 3-4 nagy gerezd fokhagymám, pucoltam, vajon dinszteltem, átpasszíroztam, felöntöttem maradék húslevessel, felfőztem, majd tejszínnel felöntöttem. Szerecsendiót, darált borsot tettem rá.

A tányérba beleszedem a kenyérkockát, reszelt sajtot teszek bele, majd rámerem a levest.


Székel káposzta. Csinálok egy pörköltalapot rá a kockára vágott sertéshúst, én tettem hozzá egy kevés füstöltkockát is, félfővésnél beletettem a savanyú káposztát és készre főztem, babérral ízesítettem, meg fokival.



Palacsinta: fél liter tej, 2 tojás, 1 evőkanál cukor, pici só, annyi liszt, hogy aludttej sűrűségű legyen, majd kevés szódavíz, hogy a sűrűsége még kellő legyen. Sütés olajozott palacsinta sütőben. Én most mogyoróolajat használtam. 

2021. november 15., hétfő

 2021.11.15.-e van Hétfő. Kicsit ködös időre ébredtünk, meg volt a séta is a Zsuzsival, dél környékére ki is sütött a napocska. A mai napom a mosással szárítással, vasalással, ágynemű húzással történik. Tegnap nem írtam de ma bepótolom a tegnapit is.

Kezdjük a vasárnappal. Reggelire húsos szalonna sült tükörtojással, friss uborkával és retekkel, délutánra megfőtt a liba aprólékból a húsleves, csigatésztával ettük, másodiknak meg megettük a sok zöldséget és főtt húst, én körte befőttet ettem hozzá. Mostanában rákattantunk a piacon rátalált chilis dolgokra, minden ételbe rakunk belőle, nem őrjítő erős, hanem pezseg a szájüregbe, nagyon szuper mindegyik.

Estére a megsütött libacombot ettük hagymás tört krumplival és párolt lilakáposztával. Isteni puha és omlós volt, desszertet csinálni akartam, de nem volt kedvem hozzá, de hát akkor is kell valamivel lenyomni a zsírosabb husit, ezért tejberizst csináltam darabos almával a tetején és megszórva fahéjas cukorral, szuper ötletnek bizonyult. Készült még a mellehúsából fasírozott szerű töltelék, és a liba nyakát is ezzel töltöttem meg, ezekhez főzeléket fogok csinálni.

Ma azaz hétfőn készül toroskáposzta, meg a maradék leveshez maceszt készítek, semmi cicó, ételt nem dobunk ki minden felhasználható egy másik féle ételben.

Libacomb majorannásan: a combot és a szárnytőt megsóztam, borsoztam és majorannával megszórtam, előtte a zsírosabb réteget bekockáztam, majd beleraktam egy kisebb tepsibe, raktam még hozzá hagymadarabokat és fokhagyma gerezdeket, pici vizet fóliát rá és be a sütőbe 160 fokon lassan sült.




Hagymás krumpli: meghámozzuk a krumplit, kockára váhjuk, sós vízben megfőzzük, leöntjük a levét, és 1 pici hagymát apróra vágva megdinsztelt pici pirospaprikával megszórva ráöntünk, majd krumpli törővel megtörjük.

Szílvebefőttel ettem.

Tejberizs: kb 3 dl sós vízbe 3-4 maréknyi rizst teszek és készre főzöm, leöntöm a levét és átmosom hideg vízben, majd kb 1.5 dl tejet rakok egy lábasba, teszek bele 2-3 evőkanál cukrot, fél csomag vaníliás pudingport, majd habverővel kevergetem amíg elkezd sűrűsödni, akkor beleteszem a kifőtt rizst, és addig keverem amíg a megfelelő sűrű állaga nem lesz. Poharakba öntöm, majd 1-2 almát apró kockákra vágok, mindegyik pohár tetejére szétosztom, majd megszórom fahéjas cukorral.

2021. november 13., szombat

 2021.11.13. Szombat van, kissé ködös időre ébredtünk, a párom folytatja a magaságyás összeszerelését, közben az elektromos kapuhoz jött a szerelő, jól meg is csinálta.

Tegnap elhoztam a hízott libát májjal együtt, ma szétszedtem, a hájat megsütöttem, lett 1 liter zsírja, és finom tepertő is. Holnap finom húsleves lesz meg a többi, de azt majd holnap. 

Ma rántott harcsát paníroztam rizi-bizivel és tartármártással ettük. Fagyit ettünk utána. Estére még nem tudom mit eszünk, let hogy pizza lesz, mi csak az ananászos sonkásat szeretjük. Nincs olyan fajta pizza az olaszoknál, de nekünk ez ízlik.


 2021.11.12. Péntek, 

ma egy kissé zűrösre sikeredett a napunk, a férjem itthon van, 11-re érkezik a pedikűrös, addig elszaladt termőföldért, mert közben a magas ágyásomat is szeretné beüzemelni, vettem télálló fokhagymát és hagymát, el kellene dugdosni, mert akkor nem lesz belőle semmi sem. Nagyon fáj a hátam és a tarkóm is, megkértem a Margót, hogy kissé masszírozza meg, nagyon jól esett, a jövő héten megyünk hozzá, hogy újból masszírozza meg. Délután, főztem egy tojás levest férjem kérésére, estére pedig hamburget csináltam, a bucikat is én csináltam. Nagyon jó kis receptem van Limarától hozzá.

Tojás leves ahogy én csinálom, 

2 evőkanál zsíron 2 fakanál lisztet megpirítok, teszek bele egész köményt, majd pirospaprika 1 kiskanállal, majd hideg vízzel felengedem és simára keverem és kiforralom. Sózom, majd 2-3 egész tojást beleengedek és addig forralom amíg készre fő, borsozom.

Hamburger ahogy én csinálom:

Most 5 hamburger pogácsát csináltam, amit formázás után, zsírpapír közé tettem, és lefagyasztottam, fele marha és fele sertés húst megdaráltam, sóztam, borsoztam és egy kicsi hagymát apróra vágva összekevertem, majd formáztam.


Hsmburger buci a recept a Limaráé

  • 2 dl langyos tej
  • 2 ek. cukor
  • 1 tk. só
  • 40 g olaj
  • 1 tojás
  • 100 g joghurt
  • 60 dkg liszt
  • 2 dkg élesztő
  • + 1 tojás a kenéshez

Mindent bepakolok a gépbe, majd hagyom, hogy a gép dolgozzon helyettem. Miután megkelt, lisztezett felületre borítom és a legnagyobb fánkszaggatóval kiszúrom a pogácsákat, az utolsóból gömbölyű pogit formázok.
Tepsibe rakom, lekenem elhabart tojással, majd megszórom szezámmaggal. Hagyom, hogy újból megkeljen, majd 200 fokos sütőben megsütöm pirosra, kiveszem a sütőből, megspriccelem vízzel, majd letakarom.

2021. november 11., csütörtök

2021.11.10. Csütörtök, Márton napja vagyon.


Szent Márton Franciaország védőszentje. Sulpicius Severus írt róla életrajzot, aki személyesen is ismerte a szentet. Alapvetően háromféle csodát tulajdonít neki: gyógyító csodákat, térítő csodákat, valamint részletezi Márton küzdelmét a Sátánnal. Ezek a csodák tipizálhatók, amelyek tematikus rendben helyezkednek el a műben. A szerző részletesen elbeszéli a koldussal tett csodát, amely szerinte eldöntötte, hogy Márton milyen életpályát választ.
Szent Márton Burgenland tartomány védőszentje, ünnepe: november 11. (hl. Martin, Festtag des Landespatrons). Első ízben 1925. november 11-én ünnepelték.[5]
Szent Márton a szülőföldjének, Magyarországnak is védőszentje, ami több tényezőből ered. Egyrészt a hagyomány szerint Márton a pannonhalmi várhegy mellett született 316-ban vagy 317-ben. (Ez a magyarázata annak is, hogy a pannonhalmi bencés monostort és a bazilikáját Szent Mártonnak szentelték, bár a XX. században bebizonyosodott, hogy Márton szülőhelye a mai Szombathellyel azonos.) Másrészt a középkorban a tours-i püspök a királyi hatalom, a királyság védőszentjévé vált, így Szent István király a lázadó Koppány elleni csatájában az ő támogatását kérte. A győzelem után Márton az Árpád-ház, majd a magyar királyok patrónusa és Magyarország védőszentje lett.

Szent Márton sírja Tours-ban található.
Ha tehetitek egyetek ma libát, hisz Márton nap van! De mi is ez a Márton napi liba-mizéria?  Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. A lakmározásnak kedvezett az is, hogy a hagyomány szerint ilyenkor nem volt szabad takarítani, mosni, teregetni, mert ez a jószág pusztulását okozta. Novemberben már le lehet vágni a tömött libát, ezért a Márton-napi ételek jellemzően libafogások, így például libaleves, libasült párolt káposztával és zsemle- vagy burgonyagombóccal, mert a rigmus szerint: „Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik”. Szokás volt, hogy a liba húsából, különösen a hátsó részéből, küldenek a papnak is, innen ered a püspök falat.

Azonban a mai napon nem azt főzök, mert csak holnap kapom meg a házi hízott libát májjal együtt amiből vasárnap lesz nagy lakoma.
Reggelire lecsót csináltam, nem sokat csak 1 adagosat, vacsorára lebbencs tészta lesz füstölt szalonnán és húson pirítva, azaz lebbencs leves, másodiknak húsos-gombás pörkölt tésztával, tejfölösen, savanyúsággal. Sajtos sós rudat csinálok még mellé, juhtúróval.

Sajtos rúd recije már fenn van, itt csak annyi lesz a különbség, hogy nem túró van benne hanem juhtúró.

Lebbencs leves:
1-2 csík szalonnát apróra vágok, megpirítom, én itt raktam bele főtt sonkát is, amikor minden szép piros rádobtam lebbencs tésztát, azt is pirítottam, majd 1 kicsi fej hagyma felvágva, az is piruljon, aztán 1 kiskanál pirospaprika rá, víz felöntve, daraboltam még bele 1 pici fokhagymát, só bors, 1-1 kicsi pari és paprika, amit a végén majd kidobok, aztán 3 szem krumpli kockára vágva. Aztán lefed a fedővel és lassú tűzön főzni készre, végén zöldségzöldjét apróra vágni a tetejére. Ne hagyjátok ki mert kell bele.

Gombás-husos pörkölt tejföllel, szerintem nem kel hozzá komment, de ha valakit érdekelt leírom.

Még szőlőt kellene préselni, igazán nagy volt a termés a teraszon, csak az a baj hogy nagyon keservesen passzíroz a gép, és ragadok mindenütt, egyszóval pepecs munka, de nem akarom kárba veszni.
És még vasalnom is kellene, mert már lassan kifolyik a mosókonyhából a sok száraz ruha, miért van az hogy ennyire nem megy ez a vasalás. De úgy látom a mai napon ezt sem szabad, csak holnapra marad ez is.

A tegnapi napot kihagytam, főzni akkor is főztem, mégpedig zelleres krumpli krém levest zöldfűszerrel, meg káposztás tésztát, végre egy húsmentes nap, igaz a férjem hiányolta a húst, de most mondtam neki gondold hozzá légyszíves.

A zellerkrémleves ahogy készítem:
1 nagyobbacska zellert és 1 krumplit kockára vágtam, feltettem házi vegetával sóval főzni, közben 2 evőkanál zsíron megpirítottam 1 kicsi kockára vágott hagymát és 2 fakanál lisztet, felengedtem vízzel majd 3-4 kamál tejfölt kevertem még bele, felforrt, majd a kertből szedtem zöldfűszereket és azt raktam a tetejére, pici csili a végére, isteni finom lett.

Káposztás tészta ahogy én csinálom:
A piacon hála a jó istennek árulnak reszelt képosztát, ha veszek akkor 2 zsacskóval, aztán egy vajlingba belerakom, megsózom és hagyon állni, 1-2 óra múlva kicsavarom, majd forró zsírra teszem és kavargatom, hogy le ne égjen, de piruljon a káposzta, viszonylag időigényes de a végeredmény akkor jó amikor már szépen összeesik, borsozom, kicsi cukrot is teszek rá, majd főzök ki hozzá lebbencstésztát és összekeverve már tálalható is.
Jó étvágyat kívánok hozzá.


2021. november 9., kedd

 Ma 2121.11. 9.-e van kedd, ma takarítós nap van itt a takarítónő, majd ha végez akkor elkezdek főzni is. Szombaton a piacon vettem 2 szép fej salátát, nokedlis paprikás krumpli lesz hozzá, meg tejfölös karfiolleves, desszertünk még bőven van, mára ennyi elég. Vasalásommal vagyok elmaradva de ha nem fájna a vállam azzal is tudnék haladni. Fotókkal jövök este.


Paprikás krumpli ahogy én csinálom:

Megpucolok 5-6 szem krumplit, kockára vágom, vízbe teszem, 1 nagy fej hagymát megdinsztelek 2 evőkanál zsíron, majd pirospaprikával ízesítem, pici vizet csöppentek rá meg ne égjen, majd 1-1 apróra vágott paradicsomot és paprikát dobok rá, aztán jön a krumpli só, összekeverünk mindent, majd egy fokhagyma gerezdet reszelek bele, felöntöm vízzel és lefedve elkezdem főzni, ha szeretném, karikázom bele füstölt kolbászt vagy virslit is. 1-2 tojásból nokedlit állítok össze pici vízzel, majd forrásban lévő sós vízben kiszaggatom, van amikor kézzel szaggatom akkor rusztikusabbak lesznek, ha feljönnek a víz felszínére kiszedem őket és a megfőtt krumplira rakom, keverem majd 1 szem tojást ütök rá összekeverem vele, jó szaftos lesz tőle a krumpli. Zöldsalátával esszük.


Karfiolleves:

Rózsáira szedem a karfiolt, apróbbra szedem, majd házi vegetás sós vízbe felteszem főni, ha kész akkor egy kislábasba felteszek dinsztelődni 1 fej hagymát apróra vágva, majd 2 evőkanál lisztet, pirítok vele össze, aztán ráteszek pirospaprikát 2 teáskanállal, majd felengedem hidegvízzel, rakok bele tejfölt, simára keverem és felöntöm a karfiolokat vele, ízesítem, zöldfűszerrel ízesítem, tárkony, zellerzöld, kakukkfű pl. 

2021. november 8., hétfő

 2021.11.8.-a van hétfő, Esős reggelre ébredtünk, még mindig szemerkél, de legalább nem hideg az idő.

Ma nehezen indulok neki a napnak, mosás lenne, mosogató gépet már megtakarítottam, elpakoltam az edényeket is, főzés nem nagyon lesz, tegnap főztem húslevest csirke aprólékból és 1 csülök csontból, isteni finomra sikeredet, egyébként imádom összerakni meg főzni is a húslevest, azt tudtátok, hogy az immunrendszer legnagyobb barátja, fontos leves az életünkben.


Mindig hideg vízbe teszem fel a húst, mostanában rákattantam a cserép edényre, nagyon finom leves fő benne. Na szóval teszek bele 1 kanál sót, én csak parajdi sót használok, mert az ásványi só és a szervezetnek nagyon fontos ásványi elemeket tartogat,  ha felhabzik leszedem a habot a levesről, majd belepakolom a zöldségeket, 2 sárgarépa, 2 fehérrépa, 1 karalábé 4be vágva, 1 csokor zöldségzöldje 2 szál zellerlevél, 2 szál lestyán,  1 nagy fej hagyma a héját rajta hagyva, bevágva, 1 paradicsom, 1 zöldpaprika, fűszernek házi vegeta 2 kiskanállal, vágott bors, a tetejére, de lehet szemes bors is amit mozsárban megtördelem, 2 gerezd fokhagyma, ha van otthon gyömbér abból is pucolok 2 cm-t, 2-3 kisebb krumpli is mert szeretem a főtt húst vele enni befőttel, és főzöm kb 3-4 óráig, aztán leszűröm leveses tálba és hozzá főzött tésztával esszük. Ahogy öregszik az ember annál jobban szereti a főtt húst és a befőttet, én legalább is ezt értem magamon és a férjemen is. Ha van apróléknak mája akkor egy kevés májas tölteléket is rakok fóliába tekerve, isteni finom tud lenni,

Megáztatok 2 szelet kenyeret, vagy 2 db zsemlét, kicsavarom, rákaparom a májat, vágok bele 1 csokor petrezselyemzöldjét, sót, borsot bele 1 kicsi hagyma 1 cikk fokhagyma belereszelve, 1-2 tojás, majd a fóliát kiterítem picit zsírozom, majd gurigát csinálok a töltelékből, feltekerem két végére hurkot teszem majd a levesbe teszem, kb 1 óra alatt megfő, közbe forgatom, próbáljátok ki isteni finom. Akár levesbetétnek is jó, felénk Sárospatak fele az éttermekben is használják levesbe.

Mózárt szelet a receptet a Heni konyhája blogírótól vettem, nagyon finom sütemény máskor is meg fogom csinálni.

PISKÓTA

4 db tojás

16 dkg cukor

4 ek víz

2 ek étolaj 

16 dkg liszt

Fél csomag sütőpor

1 evőkanál keserű kakaópor 

4 evőkanál tej

Pár csepp zöld ételfesték

Pár csepp mandula aroma 

Elkészítés

A sütőt 200 fokra előmelegítjük.

A tojások fehérjét és sárgáját szétválasztjuk. 

A sárgáját a cukorral, a vízzel és az olajjal habosra keverjük. 

A lisztet összekeverjük a sütőporral és óvatosan hozzáadagoljuk a felvert tojássárgájához.

A tojások fehérjét kemény habbá verjük majd hozzáadjuk a tésztához, és óvatosan összekeverjük. 

A masszát kétfelé vesszük.

A kisebbik feléhez keverjük a kakaóport és a tejet.

A nagyobbik feléhez keverjük az ételfestéket és az aromát. 

Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük először a zöld tésztát majd a barna tésztát.

Előmelegített sütőbe tesszük majd visszavesszük a hőfokot 170fokra és kb 20 perc alatt készre sütjük. 

KRÉM

2 csomag tejszínes pudingpor

6 dl tej

4 ek cukor

25 dkg vaj vagy margarin 

10 dkg marcipán massza

4 evőkanál porcukor 

Elkészítés

A tejben elkeverjük a cukrot és a puding porokat majd sűrűre főzzük. 

Ha kész a puding fedő alatt hűlni hagyjuk.

A marcipánt lereszeljük és jól kikeverjük a vajjal és a porcukorral majd hozzáadjuk a kihűlt pudingot. 

CSOKIMÁZ

10 dkg tortabevonó(fele ét fele tej)

5 dkg margarin

1 ek étolaj 

Elkészítés 

Mikróban vagy gőz felett összemelegítjük a hozzávalókat és csomómentesre keverjük. 

Összeállítás 

A tésztára kenjük a krémet majd a csokimázat és tetszőlegesen díszítjük.




2021. november 5., péntek

 Ma 2021.11.05.-e van péntek. Ma könyvelőhöz megyünk és fodrászkódunk, megszépítjük magunkat, minden hónapba kedvenc fodrászunknál Petinél. Aztán haza jövünk az már csak délután lesz, töltött káposztára éhezem, úgyhogy az lesz. Cserépedénybe fogom tölteni, sütőbe fog sülni, szuper lesz. Utána marad még diós lekváros tekercs amit tegnap sütöttem. Annak is leírom a receptjét, nagyon finom érdemes megcsinálni akár mákkal, gesztenyével, dióval.

Töltöttkáposzta ahogy én csinálom.

Nagyobb fazékba sós ecetes vizet forralok, beleteszem a torzsától megszabadított káposztát, lefedem és hagyom abálódni, majd villával a lejövő leveleket ha kellően megabálódtak tálcára szedem, az ecettől nem fog szétfőni, ha minden levél leszedésre került készen vagyunk az első fázissal.

Nagyobb vajlingba rizst szedek, 3 fél marékkal, rádarabolom a sertéscombot apró kockára, majd pucolok 2-3 fej hagymát, amit megdinsztelek 2 púpos evőkanál zsíron, addig amíg barnulni kezd a hagyma kicsi sót is teszek rá, aztán 1 teáskanálnyi pirospaprika rá, pici víz cseppentés, majd ráöntöm a húsra, ízesítem sóval, borssal, reszelt fokhagymával, 1 csípős paprikát apróra vágok bele még, és 1 evőkanál paradicsomot is rakok bele, mindezt összekeverem, kóstolom, majd az abált leveleken leszedem a torzsa megvastagodott részét, és a végén lévő érvégződésnél kettéveszem a leveleket, majd a fél levelekbe töltöm a tölteléket, lesznek fázisfotók majd. Amit nem tudok megtölteni azt laskára vágom és az edény aljára és tetejére teszem, majd a végén megsózom, felöntöm 3 dl házi paradicsomlével, majd annyi vízzel, hogy épp ellepje, lefedem a fedővel és ha sütőbe teszem, akkor kb 2 óra, ha fazékba a tűzhelyre akkor felfőzéstől számított fél óra.















Diós lekváros tekercs ahogy én csináltam: az ihletet a Gabriella konyhája blog adta, igaz a recept gesztenyével készült, de az én gesztenyemasszám sajnos savanyú lett ezért gyorsan korrigálnom kellett, és dióval és lekvárral csináltam meg, 
Hozzávalók a tésztához:
26 tekercshez
2 dkg friss élesztő
1 teáskanál kristálycukor
2 dl langyos tej
50 dkg finomliszt
15 dkg puha vaj (esetleg margarin)
2 evőkanál porcukor
1 tojás

A töltelékhez:
3 dl tej
5 dkg kristálycukor
3 enyhén púpos evőkanál búzadara
40 dkg gesztenyemassza ((cukrozott)
2 evőkanál rum (esetleg rumaroma)
2 csomag vaníliás cukor

A tetejére:
1 tojás sárgája
1 evőkanál tej

+ porcukor

1. A tejben a teáskanál cukorral felfuttatjuk az élesztőt. A lisztben elkeverjük a porcukrot, elmorzsoljuk benne a vajat, hozzáadjuk a tojást, majd a felfuttatott élesztőt a tejjel és bedagasztjuk a tésztát. Közepesen lágy tésztát kell kapnunk - ne legyen se kemény, se lágy. Letakarva duplájára kelesztjük.
2. A töltelékhez a tejet összekeverjük a cukorral, hozzáadjuk a búzadarát és alacsony lángon, kevergetve megfőzzük. (Jól duzzadjanak meg a daraszemek, de ne ijedjünk meg, ha túl folyós lesz, mire kihűl, pont megfelelő lesz a tejbegríz.) Tehát amikor megfőztük, akkor langyosra hűtjük, majd hozzáadjuk a gesztenyemasszát, a rumot és a vaníliás cukrot és jól összekeverjük a krémet.
3. A megkelt tésztát két egyenlő részre osztjuk. Kinyújtjuk egyenként kb. 25x38 cm-es téglalap alakúra 5 mm vastagra, egyenletesen megkenjük a gesztenyés krém felével, majd a hosszabbik oldalát alul is és felül is feltekerjük a közepéig (középen találkozni fog a két tekercs). Kb. 2 cm szélességben felszeleteljük őket, majd minden szeletet fejjel lefelé fordítunk, hogy a két tekercs rész legyen az alja. 
4. Sütőpapíros tepsibe sorakoztatjuk a tekercseket, hagyjuk még kelni 5-10 percet, majd lekenjük a tojás sárgája és tej keverékével a tetejüket és előmelegített 180 fokos légkeveréses sütőben kb. 10-11 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet.)

5. Porcukorral meghintve tálaljuk.