2011. október 11., kedd

Sült oldalas

Van rá egy nagyon jól bevált receptem. Azt mondják, hogy oldalast nem sütök, mert az nagyon zsíros és a hentesnél is nehezen kap az ember szép, zsírmentes husikát, nem beszélve arról, hogy nem lehet minden zsírmentes, de én úgy gondolom, hogy a változatos húsevéshez, mindenféle húst meg kell kóstolnunk és el is kell tudnunk készíteni, kiküszöbölve természetesen a fölös zsiradékokat. Hát én ennek a dolognak a kiküszöbölésére találtam ki az alábbi receptet. Szerintem ha valaki elkészíti, nem csak a hús, de még a zsírja is elfogy és kitöröljük a tepsit is, akár hidegen, akár melegen fogyasszuk.
Akkor kezdjünk hozzá...

Hozzávalók:
1,5-2 kg oldalas, 1 nagy fej vöröshagyma lereszelve, 3-4 nagyobb fokhagyma, szintén lereszelve, só, pirospaprika, bors, kb. féldeci olívaolaj,

Elkészítése: Az oldalast feldaraboljuk és megmossuk. Egy nagyobb edénybe átpakoljuk, rászórjuk a reszelt hagymát, fokhagymát, sót borsot, pirospaprikát és az olajat. Jól összerázzuk, hogy mindenütt érje a fűszer, kb féldeci vizet öntök rá amikor a végleges tepsibe kerül. Fóliával letakarjuk kb. fél óra után levesszük a fóliát és zsírjára, szép pirosra sütjük.

Tipp: hosszába négybe vágott krumplit szoktam még a húsok közé dobni, és pont megsül a krumpli is addigra amikorra az oldalas. Természetesen az oldalasból biztosan marad valamennyi, ezt szoktam a finom szafttal egy tálkába eltenni, és amikor este hazamegyünk és nincs kedvem főzni, akkor csak előveszem, friss kenyérrel paprikával , paradicsommal, vagy savanyúsággal isteni. természetesen a zsírja is elfogy a kenyérre kenve!!!!

2011. október 6., csütörtök

Vegyes csalamádé tavasztól télig tartósító nélkül

Mióta kitaláltam, hogy nem feltétlenül szükséges nekem minden ősszel agyonra dolgozni magam a sokféle savanyúságok készítésével,és néha még nem is sikrül úgy ahogy szerettem volna, azóta csak gondolok egyet hétvégén és összevágok egy-két kisebb üvegre valót. Természetesen a gyerekeimnek és az anyósomnak is nagyon jólesik, amikor megajándékozom őket egy-egy üvegecskével, no meg a cékla,- ugye Bertoldkám, gyerekek és kollégák....
Akkor kezdeném a csalamádéval, semmi ördöngősség nincs benne, csak kitartóan kell gyalulni, reszelni, gyalulni.

Csalamádé: fél fej fejes káposzta, 2 tv paprika, 2 kápia paprika, 2-3 sárgarépa, 1-2 cukkini, 1-2 uborka, 3-4 vöröshagyma, 1-2 csípős paprika, ha szeretjük, ecet, só, cukor ízlés szerint.
Fűszerek: 2-3 babérlevél, 1 kiskanál köménymag, 1 kiskanál kapor, ezeket kb. 1 dl vízben felfőzzük és leszűrjük amikor kihűlt, 

Egy nagyobb vajlingba szoktam minden zöldséget összeaprítani, az uborka gyalun az uborkát, káposztát, hagymát, paprikákat, a káposzta reszelőn a cukkinit és a sárgarépát. Ha ezzel végeztem ráöntöm a fűszeres levet, rászórok kézzel kb. fél marék sót, 3 félmarék cukrot, kb. fél dl ecetet és összekeverem kézzel, úgy hogy minden zöldség összekeveredjen mindennel, de nagyon ne törjük meg. Ezután már csak az üvegbe rakjuk és berakjuk a hűtőszekrény olyan részébe ahol nem zavar senkit és semmit sem. De meddig.... amíg nem jönnek a gyerekek!!!!!!



Felirat hozzáadása



Reszelt cékla
Hozzávalók: 2-3 kg cékla megmosva, megfőzve, ha a villa könnyen belesuhan a céklába akkor megfőtt, 1-2 evőkanál ecetes torma, cukor 2-3 félmarék, 1 félmarék só, fél dl ecet, de lehet hogy kevesebb is elég attól függ hogy hány százalékos, 1 kiskanál őrölt kömény, 1-2 alma reszelve,

Elkészítés: A megfőtt cékláról leöntöm a vizet és hagyom hűlni kb. fél óráig, majd amikor már megtudjuk fogni és meghámozni akkor folytatjuk az elkészítését. Vékony hámozás után a káposztareszelőn lereszeljük az egészet egy nagyobb edénybe, mert sok lesz belőle. Rászórjuk a fűszereket, ecetet sót, cukrot, tormát, köményt, reszelt almát, majd két kézzel összevegyítjük az egészet, üvegekbe porciózzuk, majd be a hűtőbe. Sokáig elállna, ha senkinek sem ízlene, de olyan nincs nálunk.


Tepsis krumpli

Hozzávalók: 1,5-2 kg krumpli meghámozva, 3,4 gerezd fokhagyma, 2,3 fej vöröshagyma, aki olajjal főz annak, kb. 1 dl olaj, aki pedig nem annak vékony szeletekre vágott és beírdalt húsos szalonna, őrölt pirospaprika, pici bors.

Elkészítése: a megmosott krumplit legyaluljuk vagy vékony karikákra vágjuk egy nagyobb edénybe, majd rákarikázzuk a vöröshagymákat is, a zúzott fokhagymát, borsot, pirospaprikát és a tetejére a szalonnát, vagy az olajat, összekeverjük és egy tepsibe egyenletesen elrendezzük. Berakjuk a sütőbe, és addig sütjük, amíg piros és ropogósra nem sül, de azért a tepsi aljáról fel tudjuk szedni a falatokat. Isteni illat áradozik a konyhában amíg sül a krumpli.

2011. szeptember 29., csütörtök

Krumpli saláta

Hozzávalók: 5-6 szem nagyobb krumpli héjában megfőzve, 1 fej lilahagyma, só, bors, pirospaprika, pici ecet, kevés olaj, pici citrom leve,

Elkészítés: A megfőtt krumplikat meghámozzuk, majd kockára, vagy karikára vagdossuk egy nagyobb tálba. A lila hagymát apró kockára vágjuk leöntjük a citrom levével és kissé besózzuk, állni hagyjuk,( nem bántja gyomrunkat) majd a krumplira öntjük és fűszerezzük a borssal, olajjal, pirospaprikával, sóval, ecettel.
 Egy tál ételnek is megfelel, de köretként is finom sült húshoz.

2011. szeptember 25., vasárnap

Lecsólekvár

Hozzávalók: 1 kg paprika, 30 dkg paradicsom, 30 dkg hagyma, 6-8 gerezd fokhagyma, 1-1 csokor petrezselyem és zeller zöldje, 1 dl olaj, só, ízlés szerint.

A hozzávalókat megmossuk, paprika, paradicsom héját leszedjük, majd mindent apróra vágunk. Az olajon megdinszteljük a hagymát, hozzáadjuk a többi hozzávalókat, sót, időnként megkevergetve készre főzzük, nátrium benzoátot adunk hozzá 1 csipetet, vagy amikor az üvegekbe tesszük a tetejére kevés olajat öntünk. Meleg dunsztba tesszük.

Lilahagyma-lekvár

Hozzávalók:10 dkg vaj, 1/2 dl olíva olaj, 1 kg lila hagyma, só, frissen őrölt bors, 7,5 dkg cukor, 1 kávéskanál őrölt fahéj, 1 dl balzsamecet, 2 dl száraz vörösbor,

A hagymát lefedve, de gyakran megkeverve puhára fonnyasszuk a vaj és az olaj keverékén. Közben sózzuk, borsozzuk. A cukrot fahéjat ráhintjük a hagymára és karamellízaljuk kb 10 percig, majd hozzáöntjük a balzsamecetet, 5 percig keverjük, hogy elillanjon az ecet szaga, végül összefőzzük a borral.

Tipp: piritott bagettkarikákra  jó féle kenőmájast rakunk, majd megpúpozzuk a hagymalekvárral. Mennyei!!
Mandulás krumpligolyók

Hozzávalók: 80 dkg krumpli, 2 tojás, 6-8 evőkanál liszt, 8-10 evőkanál szeletelt mandula, olaj a kisütéshez

A megmosott krumplit héjában megfőzzük, megtisztítjuk, és még melegen összetörjük. Beleütjük a tojásokat, sót, lisztet és rugalmas tésztát készítünk. Nedves kézzel gombócokat formázunk belőle és a mandulaforgácsban megforgatjuk, majd bő forró olajban aranybarnára sütjük.

A minap olvasgattam egy sütős főzős újságot, és abban találtam ezt az érdekes receptet.

Puliszkagombóc

Hozzávalók: 1,5 dl víz, 5 evőkanál kukorica dara, 1 kiskanál paprikakrém, 5 dkg parmezán

A sós vízbe feltesszük főzni a kukorica darát, addig kevergetjük, amíg az edény falától el nem válik. Félrehúzzuk a tűzről, majd belekeverjük a paprikakrémet és a parmezánt. meleges vizes kézzel apró gombócokat formázunk belőle. 

Tipp: krémlevesekhez ajánlott
 

2011. szeptember 23., péntek

A Zsuzsi kolléganőm kedvéért......

Krumpli palacsinta

Hozzávalók: 2-3 nagyobb krumpli megpucolva és lereszelve, 1-2 kanál liszt, 1 tojás, kevés tej, só ízlés szerint, olaj a sütéshez

Elkészítése: A lereszelt krumplit ügyesen összekeverjük a többi hozzávalókkal, ezt azért írom, mert a krumpli megfeketedik ha sokat áll és nem lesz kellemes látvány a sütésnél. Előveszünk egy palacsintasütőt és a szokottnál jobban beolajozva vastagabb palacsintákat készítünk. Mindkét oldalát pirosra sütjük. Kell hozzá egy kis gyakorlat, mert a vastagságát úgy kell megválasztani, hogy ne legyen vékony se meg nagyon vastag se de megfordítani is tudd.

Tipp: ezt az ételt frissen jó fogyasztani, de hallottam már olyanról, hogy füstölt kolbászos lecsóval töltik meg és nyakon öntik paprikás fokhagymás tejföllel. Máshol kevés sült hagymával, sült szalonna kockával, sült kolbásszal, juhtúróval, tejföllel töltik.





Krumpli pacsni

Hozzávalók: 2-3 nagyobb krumpli megpucolva és lereszelve, 2-3 kanál liszt, 1 tojás, só, bors, 1-2 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöldje apróra vágva, késhegynyi szódabikarbóna, olaj a kisütéshez.

Elkészítése: Hasonló az előzőekben leírtakhoz, csak azzal a különbséggel, hogy a palacsinta sütőbe több olajat teszünk és 1-2 evőkanállal halmokat rakunk bele, majd lelapítjuk, hogy formás kerek vagy ovális pacsnikat kapjunk. Mindkét oldalát pirosra sütjük. Ez egy ropogósabb változat.

Tipp: fűszeres tejfölös mártogató illik hozzá.


Sztrapacska

Hozzávalók: 2-3 megpucolt krumpli lereszelve, annyi liszt, hogy kemény nokedli tésztát készíthessünk, só, jó féle füstölt szalonna apróra vágva és kisütve, túró, juhtúró és tejföl..

Jó tanács: a krumpli lereszelése után a krumpli kiengedett levét le szoktam önteni, mert akkor a jó isten lisztje se lenne elég és kemény tésztát se kapsz egyhamar.

Az elkészült masszát nokedli szaggatón kiszaggatjuk, hideg vízbe átszűrjük, lecsöpögtetjük, víz ne maradjon a szűrőben, majd ráöntjük a kisült szalonnára és összevegyítjük vele.Ízlés szerint túrót, tejfölt rakunk rá. És még ráadásnak a sütőbe is berakhatjuk 5-6 percre, hogy egy kicsit piruljon. Fenséges étel és nagyon laktató.

Tipp: ezt az ételt nem csak túróval és tejföllel eszik, hanem télen savanyú káposztát dinszteltek a nokedli tetejére.(azért írom, hogy csak télen, mert vidéken az ősszel eltett savanyú káposzta csak télére savanyodott meg. Ma már vehetünk bármikor savanyú káposztát.)

2011. szeptember 21., szerda

Töltött káposzta....

A töltött káposzta szeretetét az aputól örököltem, nagyon finom tud lenni, ha az úgy is van elkészítve, ahogy az én nagymamám, nagynéném, és az anyu csinálta. Apu Szabolcs megyei származású, Szabolcs községből valósi volt, ami közigazgatásilag a Tisza másik partján fekszik Kenézlővel átellenbe, Balsát és Gávavencsellőt követő falucska. Azt tudni kell a szabolcsi emberekről, hogy éjjel nappal káposztát ennének, ha volna,- még olyan szokást is hallottam, hogy szombaton reggelire is azt eszik. A legjellemzőbb, hogy a káposzta leveleit kettétépik és olyan picuri paprikára jellemző formájú tölteléket töltenek, hogy ember legyen a talpán, aki utánozni tudja. De én azt vallom, hogy akarattal és egy kis kézügyességgel megoldható ez is.
 
Hozzávalók: 4-5 literes fazékhoz

2 kisebb fej édes káposzta, kb. 30-40 dkg sertéscomb vagy lapocka, 30-40 dkg jófajta rizs, 3 nagy fej vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, delikát, só, bors, jófajta pirospaprika 1 evőkanállal, 2 evőkanál tejföl, 2 evőkanál házi zsír, 1 jó féle csípős paprika, 1 paradicsom, 2 dl sűrített paradicsom.

Előkészületek a káposztához: 1 nagy fazékban háromnegyed részig vizet rakunk, sózzuk és 2 evőkanál ecetet teszünk bele. Amíg felforr a víz addig a két fej káposzta torzsáját kivágjuk, úgy hogy 4 vágást helyezünk a torzsa 4 oldalán v alakban a káposzta közepe felé és kiemeljük a torzsát. Ha forr, a víz belerakjuk a káposztát és időnkét forgatva abáljuk, kis idő múlva a levél elválik és leszedhető, de nem fog szétmenni. Az ecet nem hagyja, hogy szétfőjön. Leszedünk 3-4 levelet, majd újra abáljuk, és ez így megy addig, amíg már csak egy kicsi gomolyag marad, azt egészben kivesszük, mert az jó lesz a fazék vagy lábas aljára apró káposztának feldarabolva. A megabált leveleket egy nagyobb edénybe gyűjtjük, és addig csináljuk, amíg mind el nem készült.

Töltelék összeállítása: a rizst megmossuk, a húst apró kockákra vágjuk, kb. 1*1 centisekre, a hagymát megdinszteljük a zsiradékon, megszórjuk a pirospaprikával és úgy, hogy közben a lábast levesszük a tűzhelyről, nehogy megégjen. Én egy pici vízzel mindig nyakon öntöm, nem ég tovább a paprika. A paprikás hagymát is ráöntöm a rizsre és a többi fűszert is beleteszem, a paprikát és a paradicsomot apró kockára vágom és azt is beleteszem a masszába. Ez után következik egy nem hálás feladat kézzel összekeverjük az anyagot és időnként kóstolva és szagolva, hogy elég borsos-e, elkészült a töltelék.

A káposztapaprikák töltése: A jobb tenyerünkbe veszünk egy káposzta levelet, ha kicsi a levél akkor agy evőkanál tölteléket teszünk a levél közepére két oldalról a lelógó levélrészt felhajtjuk a tenyerünk felsőrészétől ráhajtjuk a levelet a töltelékre, úgy hogy tekerve legyen. Ha a levél nagyobb, akkor középen a levél középső erezeténél széttépjük a levelet és ebbe is 1 kanál tölteléket teszünk és az egyik végétől kezdve feltekerjük szorosan és a végét betűrjük.




2011. augusztus 30., kedd

A piskóta története...

Általános iskola 6. vagy 7. osztályos lehettem, amikor először készítettem piskótát. Természetesen az anyu segítségével készült a nagy remekmű. Higgyétek el nekem, nincs ebben semmi ördöngösség, csupán jó kis kézi munka kellett hozzá, mert annak idején, falun a kézi habverőn és a fakanalamon kívül nem volt technika. A jó hozzávaló is fontos, igazi falusi frissen tojt tojás. Az előkészületek a következők.


Végy 2 edényt, válaszd szét a tojásokat, az egyikbe a sárgáját, a másikba a fehérjét tedd. Én 10 tojással kezdtem, és a gáz tepsi szépen megtelt vele. Ahány tojást szétválasztottál, annyi púpos evőkanál kristálycukrot tégy a sárgájához és addig keverd, amíg habos nem lesz és a kristálycukor nem serceg a fakanál alatt és a homlokodon is gyöngyözik a verejték. A másik edényben lévő tojásfehérjét pedig addig verjük, amíg olyan kemény habot nem verünk, hogy a habban megáll a habverő. Ha mind a két edénnyel végeztünk, a cukros sárgához hozzáadjuk a habot, de óvatosan, hogy ne nagyon törjön, ezt követően 10 púpos kanál lisztet szórunk a habra és óvatos mozdulatokkal ügyelve, hogy a hab csak keveset törjön, egyneművé tesszük a tésztát. Ha úgy ítéled meg, hogy összeállt a tészta akkor a gáz tepsit kibéleled szilikon papírral és óvatosan elsimítod benne az anyagot. A sütőt melegítsd elő és a forró sütőbe tesszük bele a tésztát. Az az előnyös, ha a tűzhely sütőjén van átlátszó üveg, mert akkor végigkísérheted, hogy hogyan sül a tészta. Nyitogatni az ajtót nem szabad, mert akkor vége a munkánknak, összeesik a tészta. Szép magasra felemelkedve, szélein és a tetején pirosra sülve, laza szerkezetűnek kell mutatkoznia. Ha úgy ítéljük meg, hogy mindez megtörtént, akkor kivehetjük a sütőből a kész tésztát és hagyjuk kihűlni. Legalább 3 ujjnyi vastag tésztát kell, hogy kapjunk, ha kihűlt, akkor középen kettévágjuk és lekvárral megkenjük, az alsó lapot a tetejére tesszük a másikat és porcukorral megszórjuk.

A piskóta tekercs is ugyanígy készül, de ahhoz elég csak 4,5 tojásból készíteni a tésztát, és nagy előny a szilikonos papír, mert amikor megsült a tésztánk akkor csak kikapjuk a táblára a tésztát és konyharuha segítségével óvatosan, de ügyeskedve hogy meg ne süssük, a kezünket feltekerjük a tésztát, és így hagyjuk kihűlni. Amikor kihűlt, visszatekerjük a tésztát és óvatosan lehúzzuk róla a szilikonos papírt, megkenjük a töltelékkel és újra feltekerjük.

Tipp: ha úgy érzed, hogy nem vagy elég jó kondiban és nem rendelkezel a konyhai robotok valamelyikével, akkor a piskóta tésztájának kikeverésénél a liszthez adhatsz egy fél sütőport, de csak a biztonság kedvéért.


2011. augusztus 29., hétfő

A bableves története...


Nem vitás, hogy a bab emberi szervezetre gyakorolt hatása kimagasló. Én most a száraz babról beszélek, aminek több főzési variációját fogom nektek leírni, úgy ahogyan felénk szokás.

Zöldséges bableves csipetkével
A hagymát apróra vágom és megdinsztelem, pirospaprikával megszórom és rárakom a zöldségeket és az előző este leforrázott és áztatott szárazbabot. Füstölt húst is rakhatsz bele, de nélküle is finom leves lesz.  Fűszerezem babérral, fokhagymával, sóval, borssal, naturella vegetával, felengedem vízzel és a kuktában készre főzöm.
Amíg fő a leves addig 1 tojáshoz pici vízhez sóval, annyi liszttel amennyit felszív, tésztát gyúrok. Amikor a massza összeállt liszttel megszórom, hogy ne ragadjon, és apró csipetkéket morzsolok a mutató és középső ujjammal. Ha készen vagyok és a leves is megfőtt, akkor beleszórom a levesbe a tésztát és felfőzöm a levesünket, addig, amíg a tészta mind ott nem sorakozik a leves tetején.

Rántott bableves
Az előző leírástól annyiban tér el, hogy a hagymát nem kell összevágni, hanem az összes hozzávalót egy fazékba teszem, felöntöm vízzel, fűszerezem és készre főzöm. Külön kis lábasban zsiradékot hevítek, rádobok 2 fakanál lisztet és egy kissé megpergelem, majd dobok rá jóféle pirospaprikából egy teáskanállal, gyorsan keverem, felengedem vízzel és igyekszem kikeverni, hogy ne legyen csomós. Majd ezzel nyakon öntöm a levesünket. Felforralom és készen is van a második féle fajta bablevesünk.

Rántott bableves savanyú káposztával

A hozzávalók ugyanazok, kiegészítve egy fél kiló savanyú káposztával, amit ugyanúgy kell megfőzni, mint az előző bablevest.

Hagyomány: Ezt a levesfajtát inkább télen főzték felénk és másnap száraz krumplit főzött hozzá az anyu. A száraz krumpli, tulajdonképpen a következőkből áll.
Krumplit pucolok, megmosom, és sós vízben megfőzöm. Leöntöm a vizet róla és félre teszem. Egy kisfej vöröshagymát kevés zsiradékon megdinsztelek adok hozzá pirospaprikát és a krumplira öntöm. Összeforgatom, és krumpli törővel megtöröm. A másnapos bablevesünket, ami ekkorra már besűrűsödött, meglangyosítom és a meleg krumplival tálalom.

Tejfölös bableves füstölt hússal

Ehhez a leveshez több babot kell beáztatnunk előző este, mert csak babból füstölt húsból, 2-3 gerezd fokhagymából áll az egész, no meg a tejfölös habarásból a végén. A házi füstölt sonka egy részét megfőzzük egészben a babbal a kuktánkban, vigyázzunk a füstölt hús sós, ezért nem ajánlatos a főzés előtt sót adni a leveshez. Amikor megpuhult minden, habarást készítünk, 1 pohár tejfölt simára keverünk 2 fakanál liszttel, majd felengedjük 1 dl tejjel, csomómentesre keverjük, és a végén felöntjük a kész levesünket vele, felforraljuk még egyszer, esetleg sózzuk, ha szükség van rá.

Babgulyás
Az én variációmban, az általában készített sertés combból egy pörköltet készítek, de egy kevés füstölt hússal is megszoktam bolondítani,  erre rárakom a karikára vágott vegyes zöldségeket, fűszerezem fokhagymával, babérral, sóval, borssal, köménnyel és készre főzöm a kuktában. Lehet bele csipetkét készíteni, de szerintem nélküle is pazar fogás, finom házi kenyér jobban csúszik vele.

2011. augusztus 26., péntek

Még több leves....

Ha már unjuk a húslevest, de mégis valami sok zöldséggel teli tartalmas levest szeretnénk
Grízgaluskával a „vegák” eledele is lehet,
aki pedig még tartalmasabbá akarja tenni, felturbózhatja egy kevés májgombóccal, vagy húsgombóccal. Ezekből a variációkból válogatva változatossá tehetjük a leves repertoárunkat.

Húsgombóc leves
Hozzávalók: 2 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 karalábé, 1 fej hagyma, 1 TV paprika, 1 kisebb paradicsom, zöldségcsokor, só, bors, naturellavegeta, vagy esetleg erőleves kocka, zsiradék.

Elkészítése: A hagymát és a zöldségeket megpucolom, megmosom, 1 kisebb fazékban zsiradékot hevítek, majd a zöldségeket rádobom, és dinsztelem, amíg egy kis szint nem engednek, fűszerezem, majd felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, és puhulásig párolom, lassú tűzön. Amikor puha lett, de nem főtt szét a zöldség felengedem, annyi vízzel amennyi levest szeretnék készíteni, majd beleszaggatom a galuskákat.

Húsgombóc,- májgombóc
10-15 dkg darált hús, (sertés pulyka vagy csirke, mindegy, de az íze ettől függően más lesz a levesünknek, 1 tojás, 2-3 evőkanál búzadara, kevés reszelt vöröshagyma, fokhagyma, só, bors, kevés zsiradék., az amin a zöldségek lettek dinsztelve.

Grízgaluska
1 nagyobb tojás, annyi kanál búzadara, amennyit a tojás felszív, só, kevés zsiradék, esetleg egy kevés víz. A masszát összekeverjük és állni hagyjuk kb. fél óráig, majd az előkészített zöldséglevesbe egy kanál segítségével, amit először a levesbe mártottunk, beleszaggatunk egy galuskát, a levesnek nem szabad erősen forrni, ha nem fő szét a galuskánk, akkor tökéleteset alkottunk, folytatjuk, amíg tart a masszából.

2011. augusztus 19., péntek

Az igazi húsleves titka...

A vasárnapok és ünnepek levese a húsleves. Igyekszik az ember ettől néha eltérni, de nem tudom ki, hogy van vele 2 hetente csak megkívánom a húslevest. Egészséges étek!
Hogy milyen az igazi, finom húsleves?- hát olvassátok szavaimat és tanácsaimat, és ha mindezt meg is fogadjátok, ha csak egy kicsike érzéketek is van a főzéshez, és ugyebár az akarattal sem álltok hadilábon, szerintem menni fog a főzés.

Tanácsok: nem attól jó a húsleves, hogy nagy fazékban főződ, (az anyu mindig azt mondta, hogy nem vízi levest készítünk, hanem tartalmas, ízekben gazdag levet, a lényeg, hogy jól válasszuk hozzá meg a hozzávalókat).

Fő szempont, hogy házi legyen a hozzávaló, tudom, hogy ez a mai világunkban nagy kincsnek számít, de az én gyerekkoromban falun természetes volt, hogy a kiskertből szedtük ki hozzá a zöldségeket és a baromfiudvarból vágtuk hozzá a húsokat. A mostani szupermarketekben, üzletekben, pedig igyekszem, úgy összeválogatni a hozzávalókat, hogy magyar terméket vásárolok, magyar termelők áruiból. És ami még említésre méltó, hogy mindent alaposan mossunk meg!!

Nem igaz az sem, hogy csak a csontos részből fő jó leves, próbáld csak ki, hogy ha egy egész tyúkot, vagy csirkét teszel oda darabolva abból milyen fenséges készül!

Mindenből fontos a mértékletesség, ne tegyünk semmiből se többet, se keveset, mert az árt az étel ízének, és aki fogyassza annak sem fog ízleni, én egy párszor megjártam! És ez nem csak a húsleves készítésénél betartandó szempont, hanem az élet minden területén megfontolandó tanács.

Ha forró vízbe rakod a leveshúst, akkor az ízek a húsban maradnak, akkor a zöldség íze fog dominálni a levesben.
Ha hideg vízbe rakjuk fel a leveshúst, akkor kifő a hús íze, húsízű lesz a leves.Lassan felforralod, majd leszeded a habját, azután már jöhetnek bele a zöldségek is, a fűszerek is és délre lassan gyöngyözve el is készül a remekünk.

A kacsa, liba, tyúk csirkén, ha igazi hájat találunk, ne nagyon spóroljunk a leszedésével, mert a zsiradékmentes húsból nem fő jó leves, inkább, ha elkészült a remekünk aztán zsírtalanítsuk papírszalvétával, ha valakit zavar, vagy nem emészti a gyomra.

A főzésnek van egy nagyon fontos mozzanata, mégpedig a kóstolás, az én véleményem az, hogy ezt nem szabad mellőzni sohasem!

A levesbe való húsok sokfélék lehetnek: tyúk, gyöngytyúk, pulyka szárny, nyak, aprólék, kacsa, libaaprólék, karaj vagy tarjacsont egy kis hússal ottfelejtve, marhaoldalas, marhalábszár a velős csontjával együtt.

Csak velős csontból is lehet finom levest készíteni. Vigyázz, amíg felfő a csont a vízbe a színe a lének zavaros és feketés színű lesz, de ettől nem kell megijedni, le kell habozni többször és azt követően belerakni a zöldségeket és az ezt követő forrpontot követően takaréklángon lassan kell főzni.

Zöldségek: 2,3 db fehérrépa, 2,3 db sárgarépa, 1 közepes karalábé, 1 hagyma a sárga héjával együtt (szép színt adományoz a levesnek), 2,3 gerezd fokhagyma, 1 paradicsom, 1 paprika, egy nagy csokor petrezselyem összekötözve, lehet bele rakni idény szerint karfiolt, kelkáposzta cikket, kelbimbót is de attól a leves íze káposztás és karfiolos lesz és fújja is az embert. De maga a főtt zöldség íze nagyon finom lesz, természetesen a hús ízű létől.  Ez ízlés dolga és ettől lesz egy étel jucikás vagy zsuzsikás.

Fűszerek: só, szemes fekete bors,(én egy kicsit összeroppantom őket a vágódeszkán a kés markolatával, hogy az íze kifőhessen), reszelt szerecsendió, és egy kanál természetes bio anyagokból készült delikát keverék.

Levesbetétek: cérnametélt, csigatészta, lecsketészta, (rombusz alakú kis kocka), vagy zabszem, kis kocka,
Nem mindegy, hogy melyik fajta húslevesbe milyen tésztát főzünk ki. Ezt a z anyu mesélte, neki meg a az Ő anyja.
Például: a tyúk, csirke, pulyka, gyöngytyúk- cérnametélt, csigatészta dukál, kacsa, libaaprólék, karajcsontos levesbe lecske, kis kocka.

Emlékek: Emlékszem, hogy az apukám nagyon szerette kienni a félig kész levesből a főtt zöldségeket, a főtt hagymát és petrezselyemzöldjét, mint kicsi gyerek én is utánoztam az anyu ezt nem nagyon kultiválta. Az viszont nem volt újdonság számomra, hogy jelenlegi férjemnek is nagyon ízlik a főtt petrezselyem csokor.

Érdekesség, hagyomány: mi felénk borsodban, annak is a zempléni részén Sárospatak és környékén a húslevest a levesbetét tésztával eszik, a következő fogás a főtt hús zöldségekkel és a fenséges májas vagy üres töltelékkel, amit rúdba formáznak meg fóliába téve a húslevesbe rakják, és addig főzik ott amíg meg nem fő. Majd kivéve karikára szelve a főtt húshoz és a zöldséghez adják.

Az anyu sokszor vállalt lakodalmakba főzést és Ő mesélte, hogy a nagy házi falusi lakodalmakban fatüzeléses üstben főzték a finom húslevest és a tyúk mellett a bőre alá töltött csirke is volt egészbe téve, amit ha már úgy ítéltek meg, hogy elég volt a főzésből, akkor sütőbe tették és pirosra pirították. Itt is második fogás volt a főtt hús, töltelék, zöldség.

Tálalás: a leveses fazékból szűrőn átszűröm a leveses tálba a levet és belerakom a kifőzött tésztát, második fogásként húsos tálba rakom a főtt húst, zöldséget és a tölteléket, és mindenki szed magának étvágya szerint. A harmadik fogás a sült vagy rántott hús körettel és savanyúsággal, befőttel, salátával, éppen hogy mi illik hozzá. Negyedik fogás a desszert vagy gyümölcs.


Májas vagy üres töltelék receptje

Hozzávalók:
4 db szikkadt zsemle beáztatva tejbe vagy vízbe és kicsavarva, (figyeljünk, hogy ne ázzon szét a zsemle)
2 vagy 3 db tojás attól függően, hogy kisebb vagy nagyobb méretűek,
1 kisebb fej vöröshagyma,
2 gerezd fokhagyma,
só, bors,
1 csokor petrezselyem zöldje,
 bio delikát ízlés szerint, (esetleg tartalmazhat sót és akkor a sóval is jól kell gazdálkodnunk)
3,4 db csirke, tyúk vagy 1 db pulyka mája megkaparva,
Ezzel nagyon finom és ízletes lesz a töltelék, de e nélkül is készíthetjük, az is megállja a helyét.

Elkészítése: A zsemléket kicsavarjuk, a májat megkaparjuk, vagy ledaráljuk, a vörös és fokhagymát lereszeljük, a petrezselyemcsokrot apróra vágjuk, a tojásokat feltörjük és hozzáadjuk,a sóval, delikáttal, borssal ízesítjük és összedolgozzuk. A borssal igaz hogy csínján kell bánni azt, mondják, de az a jó, ha a tölteléket összekevered, és fölé hajolva kiérzed a bors illatát.

Ötlet: nálunk a töltelék nagyon ízlik, ezért van, amikor a levestészta helyett a töltelékkel gazdagítom a húslevest. Természetesen akkor kockákra vágom. 

Ugyanezt a tölteléket töltöm a dagadóba, a töltött csirke bőre alá, a pulyka vagy csirkemellbe is.