2018. május 30., szerda

Pünkösd....Dió pesztó


Pünkösdkor Lovasberényben jártunk a Dióligetben, ahol 3 napot tölthettünk el egy kedves családnál. Egy 4 hektáros diófásról van szó ahol a dió a legfontosabb, annak mindennemű felhasználása no és a vendéglátás nem utolsó sorban. Itt kóstolhattuk meg többek között a dióból készült dió befőttet, és a diópálinkát vendégköszöntőként, és vásárolhattunk dió pesztót is melynek a receptjét megengedte a kedves házigazda, hogy megosszam veletek is. A recept nagyon egyszerű és a következő.

Dió pesztó

Hozzávalók: 1 bögre dió megpirítva, 5 dkg reszelt parmezán, 2 gerezd fokhagyma, 3 db olajban eltett aszalt paradicsom, olívaolaj, esetleg egy kis dióolaj, fél csokor petrezselyem só, bors,

Ajánlom egy húsmentes nap befejezéseként tésztával elkészíteni, de reggeli napinditóként pirítósra, kalácsra kenve különlegesség.

Rizses hús


Kedden este rizses húst készítettem vacsorára az én változatomban, ami elég gazdag mindenféle jó dolog megtalálható benne.
Először is egy kicsit rögtönöztem, mert megmaradt egy kevés sonka vastagabb zsíros réteggel azt is el kell használnunk, mert én nem dobok ki semmit sem,

Rizse hús

Felapróztam 3-4 szelet zsírosabb sonkát kockára, (máskor mangalica szalonnát vágok apróra), elkezdtem pirítani, kisütni a zsírjából, majd rádobtam 1 fej apróra vágott vöröshagymát, azt is dinszteltem vele együtt, aztán jött 1 fél zöldpaprika, 1 pari szeletelve, 1 gerezd fokhagyma, fél kg kockára vágott tarja, mindez jól összeforgatva, egy kevés gomba összevágva, nekem most csak dobozos volt de az is jól jön ilyenkor, 1 sárgarépa és egy fél fehérrépa apró kockára vágva, majd só, bors és felengedve vízzel, de ha van megmarad húslevesem a fagyóban akkor az még jobb, de akkor vigyázni kell a sózással mert a húsleves mindig sósabb lesz fagyasztás után.
Ezután egy másik edényben megfőzök 2 csomag előfőzött basmati rizst, ami ha megfő ráöntök az elkészült húsos kombóra és összekeverem a két elegyet.

Tálalok és kemény kecskesajtot reszelek a tetejére. Jó kedvet és jó étvágyat hozzá. Ha képem lesz róla teszek fel, de most elfelejtettem fényképezni.

Hétvége...Karfiol és brokkoli leves húsgombóccal, ahogy én készítem

Nálunk a hétvége sütéssel főzéssel telik, no meg a kenyérsütéssel, mert mindig megpróbálok a következő hétre is főzni, hogy esténként kevesebbet kelljen a konyhába tevékenykedni.
Múlt szombaton karfiol és brokkoli levest készítettem tejfölösen húsgombóccal, meg túrós batyut készítettem, vacsorára pedig grilleztem tarját fűszeresen kovászos uborkával. Mondanom sem kell hogy már beérett a múlt héten elrakott kovászos uborkám is, ebben a melegben gyorsan meglesz.

Karfiol és brokkoli leves húsgombóccal, ahogy én készítem

Fél karfiolt és fél brokkolit apró rózsákra szedem, megmosom és felteszem párolódni sós vízben. Egy kis lábasban 1 evőkanál házi zsíron megdinsztelek 1 kisebb apróra vágott vöröshagymát majd rá teszek 2 kanál lisztet és azzal is pirítom, amíg zsemleszínű nem lesz, majd felöntöm vízzel teszek bele pirospaprikát és 1 doboz tejfölt, simára keverem, majd ráöntöm a fazékban megpárolódott zöldségekre. A karfiol párolásához fűszerként majoránnát, kicsi köményt tettem a vízbe.
Ezután a fűszerezett húsgombócokat belefőztem, ami a következő képpen készül.

Körülbelül 20-30 dkg combot vagy tarját de akár lehet csirkemell is ledarálok, belereszelek 1 kicsi vöröshagymát, 1-2 gerezd fokhagymát, só bors, kis csokor zöldség zöldje apróra vágva, 1-2  tojás, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa vagy egy áztatott zsemle vagy kenyér. Mindezt összedolgozom, diónyi golyókat készítek belőle és belefőzőm a levesbe, mikor feljönnek a leves tetejére akkor lesz kész, a végén a levesbe is szórok egy kevés apróra vágott petrezselymet, és ha szükséges még utólag ízesítem sóval borssal.
A túrós batyu receptje megtalálható a kelt tészták alatt.



Kelttészták, Mákos, diós, kakaós, túrós, kalács,Túrós pogácsa, Kakaós csiga túróval- nagy kedvenc

Mákos, diós, kakaós, túrós, kalács


Ez az a sütemény, amit fejből készítek és az a következő.
Hozzávalók: 60 dkg liszt, 1,5 dkg élesztő 1 dl tejben felfuttatva, 5 dkg vaj, só, 5 dkg cukor, 1 tojás+ 1 tojás a kalács lekenéséhez. 
Rugalmas de nem kemény tésztát gyúrok ha szükséges még egy kis langyos tejjel javítom az állagát, kidagasztom, lehet géppel is, ki hogy bírja, majd hagyom kelesztőtálba megkelni. Kelés után 2 cipóra osztom, kinyújtom a tésztát, lekenem olvasztott vajjal, majd megtöltöm töltelékkel, feltekerem rúdba, úgy hogy a tekerés vége a kalács aljára kerüljön és berakom a tepsibe, megszurkálom a tetejét, majd lekenem az 1 elhabart tojással, hagyom még egyszer kelni, majd mehet a sütőbe sülni. Pirosra sütöm, majd kivéve a sütőből cukros vízzel lekenem és letakarom egy konyharuhával amíg ki nem hűl.Szép fénye lesz neki tőle.


Túrós pogácsa
Hozzávalók: 25 dkg liszt, 25 dkg túró, 25 dkg vaj, 1 teáskanál só, ízlés szerint reszelt sajt, de ez elhagyható, 1 dl tej vagy aludttej, vagy tejfölben  felfuttatok 1 dkg élesztőt és azzal állítom össze a tésztát, majd pihentetem letakarva kb. 1 órát, amíg meg kel a tészta, aztán kinyújtom 2 cm magasra, kiszaggatom pogácsaszaggatóval, mindegyiket megpörgetem a kés lapjával, hogy csinosak legyenek és magasak, lekenem tojással, megszórom sajttal vagy egyéb magocskákkal.Pirosra sütöm.




Kakaós csiga túróval- nagy kedvenc

Hozzávalók a tésztához: 25 dkg túró, 25 dkg sima liszt,fél dl tej, 5 evőkanál olaj, 10 dkg porcukor, csipet só, fél csomag sütőpor,

Töltelék: 
3 evőkanál olvasztott vaj, a tészta kenéséhez a töltelék alá, 4 evőkanál cukor vagy édesítő, 2 evőkanál jó minőségű kakaó,

Előkészítése: 
Kézi mixerrel a túrót porcukrot kikeverem, fokozatosan adom hozzá a tejet és az olajat. Ezután kézzel hozzádolgozom a szárazanyagokat, összegyúrom, pihentetem egy kicsit, majd lisztezett deszkán kinyújtom kb. 1 cm-esre, lekenem az olvasztott vajjal, megszórom a cukros kakaóval, feltekerem, 2 ujjnyi vastagra felvagdalom, majd lefektetve tepsibe teszem, ha marad vajam akkor azt még rákenegetem a fektetett csigákra, pihentetem egy 15 percet, majd a 180 fokos sütőbe pirosra sütöm.





Túrós batyu


Ennek a tésztája is ugyan az mint a kalács tésztája, csak a végén nem osztom cipóra hanem a nagy cipót nyújtom ki aztán felvágom kockákra, majd mindegyik közepébe mazsolás túrót vagy aki szereti kapros túrót teszek egy evőkanálnyit, majd 2-2 végét a tésztának összecsípem, tojássárgával lekenem 
Pirosra sütöm, majd kivéve a sütőből cukros vízzel lekenem és letakarom egy konyharuhával amíg ki nem hűl.
Túrós töltelék: fél kg házi túró 1 tojás, ízlés szerint pár kanál cukor, mazsola aki szereti, reszelt citrom héja, pici só, vaníliás cukor.
Kapros töltelék: 2 csokor kapor megmosva és apróra vágva, fél kg házi túró, 1 tojás, pici só, 








Ázsia ízvilága, Csípős savanyú leves

Nagy divatja van az Ázsiai ételek készítésének és evésének mostanában. Én is sorba állok és elkészítem az én ízverziómat. Néztem hozzá youtube csatornán lévő videókat, olvastam hozzá receptes könyvekből.Íme az én verzióm.

Csípős savanyú leves

Hozzávalók: 2-3 liter megmaradt húsleves, melyet belerakok egy lábasba és lassan elkezdem főzni, rakok bele apró kockára vágott 1 sárgarépát, 2-3 karika friss gyömbért, fél kis üveg bambuszt, húsleves megmaradt főtt húsát, füstölt tofut, fafüle gombát, de lehet más gomba is,1 evőkanál erős Pistát, (én a Monori piacról veszek darált chilit egy termelő házaspártól), de ha csípősebbet akarsz akkor lehet 2-vel is, 2-3 evőkanál szójaszószt, 2-3 evőkanál keményítőt, egy kevés levessel csomómentesre keverek, majd beleöntöm a levesbe, utána 1 tojást elhabarva, úgyszintén bele a levesbe, ízesítem  2 evőkanál rizsecettel, de ha savanyúbban szeretnéd akkor többet is tehetsz bele, majd 2 evőkanál szójaszósz, a legvégén 1 újhagymát apró karikára vágok, azzal díszítem.










2018. május 24., csütörtök

Cukkini, Cukkinis bazsalikom pesztós tészta

Cukkinis bazsalikom pesztós tészta

Hozzávalók: 1 csík füstölt húsos házi szalonna,1 szép fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 2-3 friss cukkini, 1 doboz tejszín, reszelt sajt, (amit én használok az 8 hónapig érlelt kemény kecskesajt a Monori piacról, legalább olyan finom mint az olaszok Grana Pradánója), bármilyen tészta, de a makaróni vagy a spagetti finom hozzá, 2-3 evőkanál házi  pesztó, amiből mindig készítek egy pár üveggel a fűszerkertben növő bazsalikomból, (majd ennek is leírom a receptjét később),

Elkészítése: a szalonnát vékony csinos csíkokra vágom, serpenyőbe dobom és megpirítom annyira, hogy ha beleteszem a karikára vágott hagymát és fokhagymát akkor azokkal együtt piruljanak meg véglegesen, majd rádobom a káposzta reszelőn legyalult cukkiniket azzal is dinsztelem egy ideig, míg össze esik, majd jön rá a pesztó, aztán a tejszín és legvégül a reszelt sajt, de azt akár a tányérra kiszedés után is rá lehet tenni. A kifőzött tésztával összekeverem és tálalom.



Tipp: ha soknak találod a szalonna zsírját akkor érdemes leönteni belőle egy kicsit.

Kenyérsütés tönkölylisztből

A kenyérsütéssel körülbelül 5 éve kezdtem el foglalkozni, amikor még a csapból is az folyt hogy a bolti kenyér csak 40% lisztet tartalmaz a többi mind adalékanyag. Gondoltam magamban akkor én biztosan nem fogom tovább gyarapítani azon emberek csoportját akiket ezzel a kenyérnek nevezhető cuccal mérgeznek. Az én anyám is dagasztott kenyeret lánykorában, minden pénteken reggel a nagymamának segítenie kellett a dagasztásban és az előkészületekben,kemencében sütötték 1 hétre valót csináltak mindig. Igaz az kovásszal készült, és jelen pillanatban én még élesztővel készítem, mert ez praktikusabb és gyorsabb, a kovászneveléshez idő és türelem kell, de majd az  az idő is eljön egyszer.
A liszt kiválasztása is nagyon fontos, nem mindegy hogy milyen fajta búzából van, nem mindegy hogy bolti, (mert az ugye tele van csomósodásgátlóval) vagy esetleg magyar földön termett. Sokat nézelődtem az interneten, olvasgattam, mire a tönkölybúzára rátaláltam.
A bolti változatok ipari feldolgozáson esnek át, a mag részei szétválasztásra kerülnek és valamilyen arányban kerülnek a lisztbe. De semmiképpen sem eredeti formában, az élő csíráról nem is beszélve. Ezen felül fontos szabály, hogy a tönkölybúzát ne keverjük más liszttel! Csodálatos íze, kellemes állaga lehetővé teszi, hogy 100% teljes kiőrlésű tönkölybúzából készítsünk kenyeret, pogácsát vagy kekszet.

A tönköly a legértékesebb ősi gyógyító gabonánk!
A tönkölybúza az egyik legősibb magyar gabonafajta. Elképesztően értékes gabona, magas fehérje-, telítetlen zsírsav- és vitamin-, valamint antioxidáns tartalma miatt már a középkorban megemlékeztek gyógyító hatásairól. 

Tudtátok, hogy a magyar ember régen a kenyeret ÉLETNEK nevezte? És azt, hogy legősibb gabonafajtánk a tönkölybúza?
Természetesen annak elődje a tenkel, vagy más néven tönke. Amikor tönköly kenyeret eszünk (csak a frissen őrölt bio változatra igaz ez, mely a korpát és csírát is tartalmazza), életerőt szívunk magunkba.
Szent Hildegard, a XII. század egyik leghíresebb csodatevője elsősorban a tönkölyt alkalmazta csodatévő gyógyszerként. „A tönkölybúza a legjobb gabonafajta. Meleg, zsíros és tápláló, mégis lágyabb, mint a többi búza fajta, aki ezt fogyasztja, annak vére és húsa egészségesebb lesz, lelkébe pedig boldog értelem és öröm költözik. Bármely formában fogyasztva ízletes”- írja Szent Hildegárd.
A tönkölybúza javítja a vérkeringést és az anyagcsere folyamatokat, energiával látja el az izmokat, a kötő- és védőszöveteket.
Ma már bizonyított tény, hogy napi 100-150 gramm teljes őrleményből származó tönköly termék (kenyér) képes biztosítani az ember napi esszenciális aminosav-, vitamin- és ásványi anyag szükségletét. A teljes őrlésű tönkölyliszt energiatartalma közel 74%-kal nagyobb a közönséges búzáénál. Rendszeres fogyasztása áldásos mindenkire kiváló beltartalmi értékei, és természetes eredetű nyersanyag- és rost tartalma miatt.
Értékes zsírokat, telítetlen zsírsavakat, zsírban oldódó vitaminokat (A,D,) és antioxidánsokat tartalmaz. A benne található szénhidrát lassan szívódik fel, így egyenletesen adagolja a benne lévő cukrot. Fehérjetartalma hatszor magasabb a közönséges búzához képest, ráadásul az emberi szervezet számára sokkal jobban hasznosítható fehérjéket tartalmaz.

A tönköly a legtisztább gabona, zárt kalász szerkezetének köszönhetően

Érdemes megnézni a tönkölybúza kalászát. Jól látszik, hogy a kalász teljesen bezárja a magot, így az rendkívül ellenálló a környezetszennyezéssel szemben. Mérési tesztek igazolják, hogy a tönkölybúza a legtisztább gabonaPermetezést nem igényel!!Használjuk gyakrabban kenyér vagy sütemény sütés során!


Így találtam rá az én mindennapi kenyerem lisztjére, miután rátaláltam a www.csaladellato.hu weboldalra, és megtudtam, hogy Kecskeméten tönkölybúzát termelnek a neve királybúza és Király Roland termeli és készíti belőle a sok finomságokat.Véletlenül egyezik a neve a termelőnek és a nemsítőnek, mindkettőt Királynak hívják, sajnos a nemesítő meghalt 1-2 éve.


Kenyér recept:
Előző este kb. 40 dkg lisztből, 2,5 dkg élesztőből, és annyi (kb 3-3,5dl) langyos vízből, de jó aludttejjel (a házi tejet ha kint hagyod a pulton szoba-hőmérsékleten akkor 1-2 napon belül megalszik)és savóval (mellékterméke a túrónak)is, (utóbbit mindig a piacon veszek a Krisztinától aki tejtermékeket és sajtokat joghurtokat árul), galuska állagú tésztát keverek ki, majd lefedem és másnap reggelig hagyom dolgozni.
Másnap reggel hozzáadom a maradék 60 dkg lisztet, 1 evőkanál parajdi sót és kb. 3dl újabb folyadékot, 2 evőkanál napraforgó olajat, de az elhagyható, mert ez a búzaliszt nem igényli, amivel egy masszív tésztaállagot érek el. Simára kidolgozom egy kézi dagasztókaros géppel, majd lelisztezem a tetejét, letakarom és hagyom hogy keljen kb. 2-3 órát, de legalább annyit, hogy a kelesztőtálamat kitöltse.
Ezután kiteszem a gyúrótáblára, lisztezem hogy ne ragadjon sehová sem, majd hajtogatom, lapolgatom és közbe pihentetem.
Ezután formára igazítom, majd beleteszem egy fedeles edénybe, ez lehet cserép vagy vasedény is, nekem most egy vaslábas vált be a legjobban, amit kibélelek sütőpapírral, beleteszem a kenyérkének valót és egy ecsettel levizezem és ha kedvem van akkor magokkal díszítem. Ráteszem a fedelét és a hideg sütőbe beteszem 1 órára 240 fokosra, szépen elkezd a gőzzel teli edényben sülni emelkedni, majd leveszem a fedelét kiemelem a sütőpapírral együtt a kenyeret és visszateszem annyi időre a sütőbe amíg szép piros nem lesz, majd kiveszem a sütőből és rácson hagyom kihűlni.







A munkafolyamatok részletekben: később jövök fotókkal

Spárga


Spárgás tészta camembert sajttal

Hozzávalók: 1 csík füstölt húsos házi szalonna,1 szép fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 csomag zöldspárga, 1 doboz tejszín, 1 db camembert sajt, (amit én használok az is a Monori piacról van, Krisztináéktól Pilisről), bármilyen tészta, nekem a széles metélt illett hozzá.

Elkészítése: a szalonnát vékony csinos csíkokra vágom, serpenyőbe dobom és megpirítom annyira, hogy ha beleteszem a karikára vágott hagymát és fokhagymát akkor azokkal együtt piruljanak meg véglegesen, majd rádobom a megtisztított spárgát apróra darabolva, azzal is dinsztelem egy ideig, míg ress nem lesz, majd jön rá a tejszín és legvégül a camembert sajt tépkedve. A kifőzött tésztával összekeverem ésssssssss készzzzz.

2018. május 17., csütörtök

Gyors vacsorák


Nálunk minden este meleg étel van, nem beszélve arról, hogy engemet a főzés kikapcsol a mindennapi munka után. Van egy pár étel amit saját magam kísérleteztem ki, leírom hát nektek hogyan készítem.

Cukkinis bazsalikom pesztós tészta

Hozzávalók: 1 csík füstölt húsos házi szalonna,1 szép fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 2-3 friss cukkini, 1 doboz tejszín, reszelt sajt, (amit én használok az 8 hónapig érlelt kemény kecskesajt a Monori piacról, legalább olyan finom mint az olaszok Grana Pradánója), bármilyen tészta, de a makaróni vagy a spagetti finom hozzá, 2-3 evőkanál házi  pesztó, amiből mindig készítek egy pár üveggel a fűszerkertben növő bazsalikomból, (majd ennek is leírom a receptjét később),

Elkészítése: a szalonnát vékony csinos csíkokra vágom, serpenyőbe dobom és megpirítom annyira, hogy ha beleteszem a karikára vágott hagymát és fokhagymát akkor azokkal együtt piruljanak meg véglegesen, majd rádobom a káposzta reszelőn legyalult cukkiniket azzal is dinsztelem egy ideig, míg össze esik, majd jön rá a pesztó, aztán a tejszín és legvégül a reszelt sajt, de azt akár a tányérra kiszedés után is rá lehet tenni. A kifőzött tésztával összekeverem és tálalom.

Tipp: ha soknak találod a szalonna zsírját akkor érdemes leönteni belőle egy kicsit.

A következő tészta is ugyanezen elven alapul csak a hozzávaló egy picit más....

Spárgás tészta camembert sajttal

Hozzávalók: 1 csík füstölt húsos házi szalonna,1 szép fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 csomag zöldspárga, 1 doboz tejszín, 1 db camembert sajt, (amit én használok az is a Monori piacról van, Krisztináéktól Pilisről), bármilyen tészta, nekem a széles metélt illett hozzá.

Elkészítése: a szalonnát vékony csinos csíkokra vágom, serpenyőbe dobom és megpirítom annyira, hogy ha beleteszem a karikára vágott hagymát és fokhagymát akkor azokkal együtt piruljanak meg véglegesen, majd rádobom a megtisztított spárgát apróra darabolva, azzal is dinsztelem egy ideig, míg ress nem lesz, majd jön rá a tejszín és legvégül a camembert sajt tépkedve. A kifőzött tésztával összekeverem ésssssssss készzzzz.


Paradicsomos pesztós tészta

Hozzávalók: 1 csík füstölt húsos házi szalonna,1 szép fej hagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 3-4 dl sűrű paradicsom szósz a spájzból, vagy 2-3 evőkanál házi  paradicsom pesztó, de lehet mindkettő, hogy szaftosabb legyen, reszelt sajt, (amit én használok az 8 hónapig érlelt kemény kecskesajt a Monori piacról, legalább olyan finom mint az olaszok Grana Pradánója), bármilyen tészta, de a makaróni vagy a spagetti finom hozzá, 

Elkészítése: a szalonnát vékony csinos csíkokra vágom, serpenyőbe dobom és megpirítom annyira, hogy ha beleteszem a karikára vágott hagymát és fokhagymát akkor azokkal együtt piruljanak meg véglegesen, majd rádobom a paradicsomszószt és a pesztót, azzal is dinsztelem egy ideig, majd legvégül a reszelt sajt, amiből hagyok a tányérra kiszedés után is rá. A kifőzött tésztával összekeverem és tálalom.

Az éven elhatároztam hogy csinálok paradicsomos pesztót is, sőt képzeljétek el  kb 2 hete citromfüves pesztót készítettem a panna cotta mellé, na majd annak a receptjével is jövök de azt egy kicsit át kell alakítanom mert nem volt az igazi.

2018. május 16., szerda

LUX gourmet chef kipróbált receptjei.....



Képtalálat a következőre: „lux gourmet chef”

Következő témám a lux gurmet shef, amivel meglepett a párom karácsonyra. Nagyon sokat reméltem a géptől, de meg kell hogy mondjam, nehéz vele közös nevezőre jutni, mivel a főzési szokásai sajnos teljesen másak az embernek, mint amit ez a kütyü diktál. Kicsikét nehéz rájönni a használatára, meg talán a mennyiségek is a segédfüzetében lévő receptek alapján kicsinek minősülnek, de lehet hogy én vagyok az ügyetlen, de biz isten megpróbálom magam rávezetni a nyitjára.
Csináltunk egy próbafőzést az értékesítővel, ami teljesen jónak finomnak és egyszerűnek tűnt, amíg ott volt mellettem. 
Készítettünk madártejet, májpástétomot, túrógombócot, fonott kalácsot, sütőtökpüré levest, a képek magukért beszélnek.
Azóta rendszeresen használom zöldség párolásához, hús darálásához, pürésítéshez, rizs párolásához, készítettem már gomba pástétomot, ugyanaz az a recept mint a májpástétomnál.
A recepteket mellékelem hozzájuk: 

Madártej:



Májpástétom:


Fonott kalács:



Uborka....

Már lehet a piacon kapni kovászolni való uborkát, igaz ez még mindig nem az igazi, mert valószínű, hogy fóliás, de a friss zöldségekre való éhségérzetünket csillapítva én már elkészítettem az első üveg kovászos ubimat, és majd jön sorba a vegyes savanyúság ilyenkor friss zöldségekből az is finom tartósító nélkül, és fermentált zöldségeket is rakok el, aminek a legfontosabb eleme, hogy nem tartalmaz semmilyen tartósítót.

Kovászos uborka, ahogy én készítem....

Hozzávalók: legalább 2,40 kg friss uborka, jól megmosva hosszába bevagdosva egy 5 literes üveghez, friss kapor az üveg aljára és tetejére 2-3 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál parajdi só, mindezeket az üvegbe szépen mutatósan besorakoztatom, majd felforralok annyi tisztított vizet amivel feltudom önteni az üveget a tetejéig. Kistányér az üveg alá és a tetejére és várjuk hogy 2-3 nap múlva elkészül a friss ropogós uborka. Ezután kiszedem az üvegből eltávolítom a kaprot, leszűröm a lét és egy másik zárható dobozba a hűtőbe teszem amíg el nem fogy. Ez aztán biztosan gluténmentes!!!!!!!!!!!!!!!!

Tipp: az üveg alá mindig teszek egy széles kést, amikor öntöm rá a forró vizet nehogy elrepedjen az üveg.













Fermentált zöldségek:

Ezt szinte egész évben csinálom, mindig amikor kifogyóban van, hiszem egy 5 literes üveggel sokáig elvagyunk vele.

Ami a piacon idény szerint megtalálható zöldség, abból rakok az üvegbe soronként, cikkekre vágva káposzta, karfiol, brokkoli, hagyma, fokhagyma, retek, karalábé, sárgarépa, szoktam lila káposztával is de akkor az egészet megszínezi a káposzta.,majd fűszerezem mindig kedvem szerint, bors, mustármag kapor, torma, és 3 evőkanál parajdi só, majd forró vízzel leöntöm, ráteszek egy kistányért a tetejére és várok 3-4 napot, majd leszűröm és hűtőbe teszem a leszűrt levet ráöntve zárható fedelű edénybe.




2018. május 14., hétfő

Rózsavíz.....

Gyönyörűek a rózsafáim és már virágba borult szinte mind a 4 fa. Arra gondoltam, hogy valamilyen formában a szirmokat hasznosítanom kellene, sok mindenről hall az ember, olvasgat, hát én most elhatároztam, hogy rózsavizet készítek a gyönyörű sárga rózsám szirmaiból.

Elkészítése: 3-4 rózsát még a reggeli harmattal leszedtem a bokorról ami már kezdett elvirágozni, de még nem hullott le, majd felforraltam 2-3 dl tisztított vizet, majd egy hőálló tálkában beletettem a szirmokat és ráöntöttem a forró vizet és letakartam. Ha kihűlt leszűrtem, hűtőben tartva sokáig eláll.

Felhasználása: testpermetnek jó használni, alapozó felvitele előtt jót tesz az arcbőrnek, és mintha a süti készítésekor is használatos lehet, de ezután majd még utána kell néznem.


Fűszerek fűszernövények a kertben....

Ma itthon vagyok egyéb elfoglaltságom miatt, de azért kell hogy legyen egy kis időm, hogy rendbe tegyem a fűszer kertet, mert nagyon elkezdtek nőni a növények, a sok meleg az állandó locsolás meghozza az eredményt. Lesaraboltam tehát a petrezselymet, meg a lestyánt és a tárkonyt is. Tervem, az hogy a petrezselymet aszalóba rakom, a tárkonyt és a lestyánt pedig leszedem a szárakról, megmosom, szárítom, majd lesózom, hagyom 1 éjszakát állni, többször megforgatom, majd befőttesüvegbe tömöm és leöntöm annyi almaecettel, hogy elleptj, majd lezárom az üveg kupakjával és már mehet is a polcra. Jó lesz majd a savanyú levesek és a csorba féle levesek ízesítéséhez.




Petrezselyem....

Tavaly a szép kertünk egyik zugába magas ágyással lepett meg a férjem, amit teleültettem mindenféle fűszernövénnyel, van itt snidling, borágó, kakukkfű, tárkony, majoranna, fodros petrezselyem, meg csak sima petrezselyem, koriander, (mindig elhullajtja a magját és újra kikel),  folyton érő eper, áfonya, lestyán, vetettem még bele kaprot, medvehagymát, meg rukkolát is, majd teszek fel róla képeket és azt hiszem majd visszatérek a fűszernövényekhez, mert izgalmas téma a, főzés nélkülözhetetlen eleme.
Szóval nagyon megnőtt mindkét petrezselyem, valamit kezdeni kellett vele ezért próbáltam valami felhasználási területet kitalálni rá és így sikeredett a 

Petrezselyemleves uborkával, pirított kenyér kockával

Hozzávalók: legalább 10 dkg petrezselyem megmosva, leszárítva, 5 dkg vaj, 1 kígyóuborka, só bors ízlés szerint, 2 dl tejszín (én grand cuccina növényi tejszínt használok), 1 friss új hagyma felaprítva,

Elkészítése: a vajat a hagymával megfonnyasztom, a petrezselymet és az uborkát késes aprítóban teszem, aprítom majd ráöntöm a hagymás vajra és dinsztelem egy darabig, sózom, borsozom, felfőzöm, majd felöntöm a tejszínnel, még utána ízesítem.
A levesbetéthez kockára vágom a kenyeret, bele teszem egy kisebb tepsibe, meglocsolom napraforgó olajjal (én hidegen sajtolt napraforgó olajat veszek mindig  Király Rolandtól, a www.csaladellato.hu oldalról, egyébként a lisztet is onnan veszem) de erről majd máskor írok, és a sütőbe teszem míg szép barnás színe lesz, díszítésként meg hagyok egy kevés petrezselymet a leves tetejére, finom friss üde leves sikeredik belőle.

Nagyon klassz ötletet kaptam az egyik főzős csoportból, hogy a petrezselyem és a paprika télen is megtalálható lehessen a hús és zöldséglevesekben ízesítésre. Zellerzöldjét és koriander zöldet, sőt lestyánt is szoktam bele rakni, nagyon ötletes ....Tádámmmm és íme így néz ki a drága.



2018. május 10., csütörtök

Saláta....

Saláta leves tojástekerccsel

Hozzávalók: 2 fej saláta, 1 csík füstölt szalonna, tejszín, pici borecet 2-3 tojás

Elkészítése: az 1 csík füstölt házi szalonnát apró kockákra vágom majd kisütöm, kiszedem a fazékból, majd ezt követően a megmosott apróbbra tépett saláta leveleket rádobom és dinsztelem amíg egy kicsit össze nem esik a saláta, de még roppanós marad, sózom borsozom és felforralom. Azután beleöntöm a tejszínt és ízesítem egy kis borecettel, hogy kellő savanykás íze legyen, de keveset mert összekaphatja a tejszínt.
A tojástekercshez egy serpenyőben pici szalonnazsírt olvasztok kivettem a szalonna sütésekor a fazékból egy kicsit,  és rádobom az elhabart 2 tojást, sózom, borsozom, nem keverem, hanem amikor már látom, hogy majdnem megsült akkor a magam felőli oldalról kifelé feltekerem egy lapát és villa segítségével. Kiveszem egy lapos tányérra és felszeletelem 1,2 cm-s darabokra, majd amikor tálalok akkor először rakok a tojástekercsekből 2-3 db-ot a tányérba majd rákanalazok a levesből, és a szalonna pörcöket is a tetejére szórom.
Jó étvágyat hozzá....

Tipp: a savanyításhoz a Tokaj hegyaljáról rendelek borecetet, isteni finomak, rengeteg ízben kaphatóak. ( https://borecet.hu/ )
A füstölt szalonnánk meg a sajátunk, drága jó barátaink Egerlövőn minden évben nevelnek nekünk egy malackát.
A saláta pedig a piacunkról való, igazi vidéki termelőktől, Marika nénitől.

Változnak az évszakok.....szösszenet....

Az éven nagyon hamar beköszöntött a nyár, azaz tavasz sem volt igazán, szinte minden növény, virág megbolondul a melegtől és 1,2 nap aztán virágba borul, majd elvirágzik, a piacon csak kapkodom a fejemet, a sok tavaszi zöldség láttán, lassan levonulóban vannak vagy már nem is tudom, hogy ilyenkor mit érzek, mert hogy régen gyerekkoromban mindennek meg volt az ideje, mikor jöttek szántani a kertet, mikor vetettük el a veteményes kertbe az első saláta, retek magot, mikor dugtuk el a hagymát, fokhagymát, meg a többi magokat, most meg mindent egyszerre vetünk és egyszerre terem le.
Elhatároztam, hogy ha már újra elkezdtem írogatni a blogon akkor most jöjjenek az idényzöldségek, gyümölcsök és az abból készült finomságok, aztán majd jön az ihlet és az emlékek és majd eszembe jutnak gyerekkorom régi ételei is. Igaz amit az anyám szeretett azt én soha nem ettem meg, mert nekem mindig az édesapám szava volt a döntő, ha ő nem szeretett valamit akkor én sem szerettem. Mostanában meg már csak azt veszem észre, hogy azokat a régimódi ételeket kívánom.
Aztán megmutatom a mi városunk csodálatos piacát, ahol rogyásig vannak pakolva az asztalok, rengeteg áruval, portékával, finomnál finomabb tejtermékekkel, húsáruval, zöldségekkel gyümölcsökkel, virágokkal, palántákkal. Az első zöldségem legyen a saláta, vagy két hete kívántam meg a saláta levest tojástekerccsel, ezt sem ettem gyerekkoromban most meg imádom. Leírom hát, hogy én hogy csinálom.